Leśnicy pokazali wyjątkowe zdjęcie najmniejszego ptaka Europy. "Zaczęło się"

Na facebookowym profilu Lasów Państwowych nie brakuje postów dotyczących leśnych ciekawostek. Tym razem zwrócono uwagę na mysikróliki. "Zaczęło się!! Już lecą!! Lecą właśnie takie maleństwa z północy!" – przekazali leśnicy. Co wiadomo o tych ptakach?

Mysikróliki można spotkać w borach oraz lasach mieszanych ze świerkiem lub jodłą
Mysikróliki można spotkać w borach oraz lasach mieszanych ze świerkiem lub jodłą 123RF/PICSEL

Mysikróliki lecą do Polski

"Część z nich zimuje w naszych lasach, inne zaś podróżują jeszcze bardziej na południe. Ważą tylko kilka gramów! W kilku miejscach w Polsce ornitolodzy chwytają w sieci takich wędrowców i obrączkują. Dzięki temu poszerzamy swoją wiedzę o tych gatunkach oraz możemy je lepiej chronić" - czytamy na Facebooku.

Post jak zwykle zwrócił uwagę internautów, którzy pozostawili kilka komentarzy. "Częsty lokator na kutrach rybackich na Bałtyku, wielokrotnie korzystały z «podwózki» do Polski", "Przepiękny", "Małe jest piękne" - pisali.

Co wiadomo o mysikrólikach?

Mysikróliki ważą tyle, co łyżeczka cukru mniej więcej 4-7 g. Długość ich ciała wynosi 8,5-9,5 cm, a ich wierzch jest oliwkowozielony. Są niewielkie, ale za to ich głos jest niepowtarzalny - wysoki, donośny i wibrujący. Słychać je zarówno zimą, jak i jesienią, zwłaszcza gdy budują gniazda.

Jak czytamy w Encyklopedii Leśnej, te najmniejsze ptaki Europy odznaczają się krępą sylwetką, dużą głową i krótkim ogonem. Samce charakteryzują się pomarańczowym paskiem na wierzchu głowy. U samic jest on z kolei żółty. Poza tym mysikróliki mają rozjaśnioną okolicę oka oraz biały paseczek na skrzydle.

Ptaki te można spotkać w borach oraz lasach mieszanych ze świerkiem lub jodłą. To właśnie te tereny najchętniej zamieszkują. Ich gniazda znajdują się wysoko na drzewach. Mysikróliki są objęte ścisłą ochroną.

***

Zdanowicz Pomiędzy Wersami. Odc.68: Adrianna Sobol i Robert KudelskiINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas