Lublin - miasto na weekend
Idealnym miastem do wakacyjnych wypadów może być Lublin. Najbliższy weekend szczególnie, bo poza zabytkami można też odwiedzić Jarmark Jagielloński.
Spacerując po lubelskiej Starówce nie omińmy Bramy Rybnej. Jest to XV-wieczna brama, zrekonstruowana po II wojnie światowej. Należała niegdyś do właścicieli kamienic Rynek 5 i Grodzka 2, z którymi sąsiaduje. Prowadzi do Placu Rybnego, gdzie dawniej odbywał się ożywiony handel.
Najwęższa uliczka na Starym Mieście w Lublinie to Ulica ku Farze. Łączy ona ulicę Grodzką i plac Po Farze z placem Rybnym. Ulica Ku Farze była pierwotnie jednym z nielicznych przejść wewnątrzblokowych w obrębie zabudowy Starego Miasta. Przejście to zostało zamurowane w XVIII wieku podczas rozbudowy kamienicy przy ul. Grodzkiej 14. Przywrócono je w 1954 roku. Wtedy też nadano uliczce obecną nazwę.
Pod Trybunałem rozpoczyna się Lubelska Trasa Podziemna (Rynek 1). Lubelskie podziemia tworzą ok. 280-metrową trasę turystyczną, biegnącą pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta. Trasa powstała w wyniku połączenia kilkunastu z licznych staromiejskich piwnic, których historia sięga początku XVI w., czyli stulecia największej świetności Lublina. Piwnice połączono korytarzami i tak powstał ów podziemny labirynt, udostępniony dla turystów. Punktem kulminacyjnym zwiedzania jest, wzbogacona światłem i dźwiękiem, ruchoma makieta Wielkiego Pożaru Lublina (miał on miejsce w 1719 r.). Wizualizacja została stworzona w oparciu o obraz, znajdujący się w kościele ojców dominikanów oraz o archiwalne źródła pisane.
Lubelska Trasa Podziemna łączy dwa ważne dla Lublina miejsca: zaczyna się w dawnym ratuszu, czyli w centrum władzy świeckiej a kończy przy pozostałościach kościoła św. Michała Archanioła, skupiającego dawniej życie religijne miasta.
Ciekawym miejscem Starówki jest również Piwnica pod Fortuną (Rynek 8). W pierwszej kondygnacji piwnic zabytkowej kamienicy Lubomelskich zachowało się pomieszczenie, którego ściany pokryte są renesansową polichromią - wyjątkowymi w skali Polski malowidłami o tematyce świeckiej. Dziesięć obrazów rozmieszczonych na ścianach, okapie kominka i sklepieniu zawiera liczne odwołania do kultury antycznej (mitologii, literatury) oraz renesansowej obyczajowości. Polichromie pochodzą z drugiej połowy XVI wieku.
Kaplica Trójcy Świętej w tym roku jest szczególnym miejscem. 2018 jest, bowiem rokiem 600-lecia namalowania fresków w kaplicy. 600 lat temu, dokładnie 10 sierpnia 1418 roku, w dzień św. Wawrzyńca, ukończono przepiękne freski w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim. W związku z tym wydarzeniem w przestrzeni Lublina pojawiły się dwa archanioły, nawiązujące swoim wizerunkiem do tych z kaplicy. Można je podziwiać na Krakowskim Przedmieściu oraz na Starówce, tuż za Bramą Krakowską.
Najbliższy weekend w Lublinie upłynie pod znakiem Jarmarku Jagiellońskiego. Stare Miasto w Lublinie w dniach 17-19 sierpnia 2018 po raz dwunasty wypełni tradycyjna muzyka, taniec i rzemiosło. Na straganach pojawi się starannie wyselekcjonowana sztuka ludowa rzemieślników z Europy Środkowo-Wschodniej. Ceramika, wyroby drewniane, wiklinowe, ze słomy, z papieru - przeróżne prace ludowych artystów zachwycą odwiedzających. (PAP Life)
autorka: Dorota Kieras