Luksusowy hotel w Szczyrku budzi mieszane uczucia. "Zaburza tamtejszy krajobraz"
Oprac.: Łukasz Piątek
Wysoki na dziewięć kondygnacji, długi na ponad 300 metrów, posiadający 447 pokoi dla gości, którzy będą mogli skorzystać m.in. z kilku punktów gastronomicznych, aquaparku, strefy SPA & Wellness i lądowiska dla śmigłowców – tym charakteryzuje się Mercure Szczyrk Resort, nowoczesny hotel w Beskidach. Zniecierpliwieni turyści dopytują, kiedy nastąpi jego otwarcie.
Luksusowy hotel z PRL w nowych szatach
Mercure Szczyrk Resort powstał w ramach przebudowy tamtejszego Centrum Kongresów i Rekreacji Orle Gniazdo, które zostało oddane do użytku pod koniec lat 70. Ośrodek wczasowy Orle Gniazdo został wzniesiony na wysokości 660 m n.p.m. i spełniał wówczas funkcje noclegowe, konferencyjne, gastronomiczne i rekreacyjne.
Pierwotny projekt zakładał wybudowanie trzech oddzielnych budynków, ale ostatecznie zdecydowano się na wspólną inwestycję, która należała do Huty Kościuszko w Chorzowie, Huty Katowice i Przedsiębiorstwa Sprzętowo-Transportowego Budownictwa Elektrowni i Przemysłu Transprzęt w Tychach. Natomiast za projekt architektoniczny odpowiadał Jerzy Winnicki.
Orle Gniazdo oferowało swoim gościom pokoje jedno, dwu, trzy i czteroosobowe z łazienkami i telewizorami. W budynku znajdowało się m.in. czternaście sal konferencyjnych, cztery punkty gastronomiczne, w tym bary i restauracje, strefa do zabaw dla dzieci i strefa relaksu dla dorosłych.
"Planowano ponadto budowę kolejki gondolowej, którą odwiedzający dojeżdżaliby z centrum miejscowości. Tak bogaty program funkcjonalny w połączeniu z luksusowym wyposażeniem dowodzi, że obiekt budowano raczej z myślą o kadrze zarządzającej przedsiębiorstw niż o szeregowych pracownikach" - pisze w książce pt. "Spodek w Zenicie" Anna Syska.
Były mieszkaniec Szczyrku, Pan Michał, tak w rozmowie z Interią wspomina Centrum Kongresów i Rekreacji Orle Gniazdo:
- Gdy byłem dzieckiem, to ten budynek w ogóle mi się nie podobał. Stał taki moloch, który był brzydki. Teraz rozumiem, że miał swój styl zgodny z tamtymi czasami i wpisywał się w tamtejszą architekturę i krajobraz. Orle Gniazdo było charakterystyczne i nie sposób było nie zwrócić na niego uwagi.
- Organizowano wesela i różnego rodzaju uroczystości. Sam miałem okazję gościć tam jako dziecko, ponieważ w Orlim Gnieździe odbywała się impreza mikołajkowa. Doskonale pamiętam długie korytarze i ogromne sale, które na dzieciach robiły duże wrażenie, tym bardziej że mogliśmy się tam wyszaleć. Klimat tego miejsca był niepowtarzalny.
Niestety w latach 90. stan techniczny obiektu zaczął się pogarszać, co przekładało się na coraz mniejszą liczbę gości. W 2016 r. Orle Gniazdo kolejny raz zmieniło właściciela. Obecnie właścicielem obiektu, a także firmą, która podpisała umowę franczyzową z firmą Accor jest Beskid Resort Properties Sp. z o.o.
Co oferuje gościom Mercure Szczyrk Resort?
Mercure Szczyrk ma 9 kondygnacji i 330 metrów długości. Hotel będzie oferował 447 pokoi, których wystrój ma nawiązywać do charakterystycznego góralskiego beskidzkiego stylu w nowoczesnym wydaniu. Powierzchnia całkowita hotelu wynosi 35 tys. metrów kwadratowych.
Na terenie hotelu powstanie pięć punktów gastronomicznych i aż 2500 mkw powierzchni eventowej, w tym 12 sal konferencyjnych, a także grill bar na 400 osób i lądowisko dla śmigłowców.
Za oryginalny projekt Mercure Szczyrk Resort odpowiada zespół: dr hab. inż. arch. prof. P.Ś. Zbyszko Bujniewicz, mgr inż. arch. Paweł Rączka oraz mgr inż. arch. Marek Gronner.
Ponadto, jak informuje właściciel hotelu, do dyspozycji gości będzie aquapark, strefa SPA & Wellness - w tym sauny, gabinety fizjoterapii i beauty, siłownia, strefa dla dzieci oraz teren rekreacyjny. W przyszłości planowany jest mini stok z torem przeszkód i wyciągiem taśmowym.
Turyści czekają na otwarcie hotelu
Mercure Szczyrk Resort zostanie oddany do użytkowania latem 2024 roku, o czym oficjalnie poinformowano w mediach społecznościowych, ale na razie nie podano dokładnej daty. Na tę chwilę wiadomo, że hotel otworzy się na gości na przełomie drugiego i trzeciego kwartału br. Jak wynika z informacji zamieszczonych w sieci przez przedstawiciela hotelu, nieco później, bo na przełomie trzeciego i czwartego kwartału uruchomiony zostanie tamtejszy park wodny.
Właściciel kompletuje zespół, szukając m.in. pracownika porządkowego kompleksu basenowego, kelnerek i kelnerów, kucharzy, recepcjonistów i pracowników działu rezerwacji.
I choć hotel nie został jeszcze otwarty, to w internecie nie brakuje komentarzy turystów, którzy mieli okazję oglądać budynek z zewnątrz.
"Dzisiaj wróciłem z rodziną z weekendowego pobytu w Szczyrku. Miałem okazję przechodzić obok tego hotelu, ludzie, ale wrażenie robi. Architektura przepiękna, widoki będą cudowne. Nie wiem, czy nie będzie to największy hotel w Polsce, ale na pewno jeden z najładniejszych i najlepiej położonych. Dla ciekawości: patrząc ze szczytu Klimczoka, jest widoczna jego półokrągła bryła, wyróżniającą się z panoramy miasta. Marzeniem jest spędzić weekend tam po otwarciu, kiedy unosić się będzie atmosfera nowości i luksusu. Trzeba śledzić, kiedy pojawią się pierwsze oferty" - pisze Pan Jarek.
Nie każdy jednak jest zachwycony nową inwestycją w Szczyrku. Nasz rozmówca, Pan Marek, ubolewa nad faktem, że Orle Gniazdo straciło swój stary, niepowtarzalny charakter.
- Jasna elewacja tego ogromnego budynku moim zdaniem za bardzo wyróżnia się na tle zielonych wzgórz. Zbyt duża bryła hotelu zaburza tamtejszy krajobraz. Czy jest ładny? Mnie kanciaste Orle Gniazdo zdecydowanie bardziej się podobało, dlatego żałuję, że nie ma w tym przypadku większego nawiązania do starego hotelu.