Matki Boskiej Zielnej - jakie zioła do bukietu?

15 sierpnia kościół katolicki obchodzi Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które zwyczajowo nosi nazwę święta Matki Boskiej Zielnej. Jednym z elementów jego obchodów jest przygotowywanie bukietów z płodów rolnych, ziół i kwiatów. Zanoszone do kościołów są dziękczynieniem za zbiory i dary ziemi. Co dodać do bukietów, aby pięknie się prezentowały i były zgodne z tradycją?

Matki Boskiej Zielnej — jakie roślony do bukietu?
Matki Boskiej Zielnej — jakie roślony do bukietu? 123RF/PICSEL

Płody rolne

Bukiety zanoszone do kościołów 15 sierpnia noszą różne nazwy w poszczególnych regionach Polski. Określa się je mianem ziela, kępki, ograbki czy rózgi. Jako że bukiety mają być dziękczynieniem za płody rolne, nie powinno w nich zabraknąć kłosów zbóż. W niektórych regionach kraju dodaje się do nich młodą marchew, pietruszkę, baldachy kopru, cebulę, ziemniaki lub jabłka i gruszki. Aby owoce i ziemniaki nie wypadły z bukietu, często nabija się je na patyki i umieszcza w centrum ograbki. Elementem takiej rózgi może być też czosnek.

Zioła

Krwawnik i wtoryczy to jedynie niektóre z ziół, jakie powinny znaleźć się w bukiecie
Krwawnik i wtoryczy to jedynie niektóre z ziół, jakie powinny znaleźć się w bukiecie123RF/PICSEL

W niektórych częściach kraju bukiety dla Matki Boskiej Zielnej noszą nazwę ziela, bo nie może w nich zabraknąć zebranych na polach, łąkach i w ogródkach ziół. Świetnie w tej roli sprawdza się krwawnik, babka lancetowata, dziewanna, mięta, tymianek, melisa, szałwia, dziurawiec, czy wrotycz. Do kępki w niektórych częściach naszego kraju wkłada się także "trzewiki Matki Boskiej", czyli tojad. Trujące zioła mają chronić domostwo przed robactwem i chorobami.

Kwiaty

Kwiat to ważny element ziela
Kwiat to ważny element ziela123RF/PICSEL

W bukiecie nie może też zabraknąć roślin ozdobnych. Mogą to być zarówno polne kwiaty, jak i te uprawiane w ogrodzie. Na łąkach warto zerwać maki, chabry i rumy. Piękną ozdobą ziela są mieczyki, celozje, rudbekie i jeżówki, astry, cynie czy zatrwian. W sierpniowym bukiecie nie może także zabraknąć róż, dali i hortensji.

Ciekawe dodatki

Ziele będzie pięknie się prezentowało, jeśli wzbogacimy je gałązkami z owocami jarzębiny bądź kaliny. Także szczypiorek kwitnący i owocostany czarnuszki pięknie prezentują się jako ozdoba takiego bukietu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas