Mecz artystów i mniejszości seksualnych

Happening artystyczny TRANSEURO 2012 przygotowany przez Piotra Wysockiego w ramach Grolsch ArtBoom Festival to mecz z udziałem artystów i przedstawicieli mniejszości seksualnych.

W meczu zmierzą się artyści z przedstawicielami mniejszości seksualnych
W meczu zmierzą się artyści z przedstawicielami mniejszości seksualnychmateriały prasowe

Wiosną 2011 roku wrocławski Teatr Polski wystawił sztukę Pawła Demirskiego "Tęczowa trybuna" w reż. Moniki Strzępki, której punktem wyjścia była grupa gejowskich kibiców piłkarskich. TRANSEURO zmierza dalej. Nie pozostaje na poziomie symbolicznym, na poziome gry na scenie. Twórca apeluje: niech odbędzie się prawdziwy, realny mecz środowisk LGBT. Mecz ze stadionem, piłkarkami/piłkarzami, kibicami, sędziami, trenerami/trenerkami.

TRANSEURO 2012 będzie meczem, ale ma być także świętem - piknikiem, manifestacją radości i tolerancji. Uczestnicy używać będą języka sportu i piłki, jednak nie celem podkreślenia rywalizacji, ile równości i humoru. Happening zostanie udokumentowany filmowo i do końca roku powstanie TRANSEURO - film wykorzystujący zdjęcia zrealizowane podczas przygotowań i samego happeningu.

Mecz odbędzie się w poniedziałek (2 lipca) o godzinie 19:00 na stadionie WKS Wawel Kraków (ul. Podchorążych 3). Mecz będzie komentował na żywo komentator sportowy oraz wietnamski drag - Kim Lee. Kuratorem projektu jest Stanisław Ruksza. Osoby zainteresowane obejrzeniem meczu prosimy o przesłanie maila na adres: krakow.transeuro@gmail.com. Wejściówki będą na Państwa czekać w dniu meczu przy wejściu na stadion od godz. 18.00.

Piotr Wysocki

Piotr Wysocki to polski artysta wizualny. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Wielokrotnie nagradzany za swoją działalność (nagroda Gepperta, nagroda Samsung Art Master, nagroda arteonu). Działania Piotra Wysockiego skoncentrowane są przede wszystkim na pracy z ludźmi i cechują się dużą wrażliwością społeczną. Niektórzy nazywają go wizualnym humanistą.

Artysta tworzy instalacje wideo, filmy dokumentalne, akcje, performance, w których ukazuje ludzi w konfrontacji z własnymi słabościami, analizując ich walkę/zetknięcie z rzeczywistością w kontekście uwarunkowań kulturowych, społecznych norm, bądź angażując ich do wspólnych działań. W swoich pracach Wysocki usuwa się w cień, stając się mikrofonem oddającym swoim bohaterom głos i unikającym ich oceny.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas