Mniej pieniędzy dla pań
Wcześniejsza emerytura dla kobiet w wieku 60 lat to dobre rozwiązanie, które nikogo nie krzywdzi. Polacy nie zdają sobie jednak sprawy, że wiąże się to z niższym uposażeniem - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
Według CBOS, w społeczeństwie brakuje świadomości, że rozwiązanie to oznacza znacznie niższe emerytury dla kobiet. Większość Polaków uważa, że w ogóle na emeryturę powinno się odchodzić wcześniej niż obecnie.
Prawie trzy czwarte ankietowanych (72 proc.) jest zdania, że kobiety powinny przechodzić na emeryturę w wieku 55 lat lub nawet wcześniej, a jedna piąta (21 proc.) uważa, że w wieku 60 lat, jak dotychczas. Zaledwie 4 proc. badanych akceptuje ewentualne podwyższenie wieku emerytalnego dla pań.
Także w przypadku mężczyzn prawie trzy czwarte badanych (72 proc.) postuluje obniżenie dotychczasowego wieku emerytalnego, tylko jedna czwarta (24 proc.) opowiada się za utrzymaniem obecnej granicy wiekowej. Tylko co setny badany twierdził, że wiek ten powinien być podniesiony.
Z badań wynika, że wśród polskiego społeczeństwa przeważa pogląd, że kobiety powinny mieć możliwość wyboru między wcześniejszą i niższą lub późniejszą i wyższą emeryturą. Nieco przybyło w osób sądzących, że kobiety powinny przechodzić na emeryturę w takim samym wieku jak mężczyźni, aby świadczenia otrzymywane przez obie grupy były podobnej wysokości. Badanie zrealizowano w dniach 31 sierpnia - 4 września na liczącej 844 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.