Mówi się, że ta roślina ma niezwykłą moc. Przyciąga bogactwo jak magnes

Łukasz Piątek

Opracowanie Łukasz Piątek

Wybierając ogrodowe rośliny, bardzo często kierujemy się ich wyglądem, łatwością w pielęgnacji, wytrzymałością na zmienne warunki atmosferyczne, ale także ich „niezwykłymi właściwościami”. Jedną z nich jest wawrzyn szlachetny, który wedle wierzeń, ma przynosić szczęście i odpędzać pecha.

Liście laurowe są bardzo popularną przyprawą
Liście laurowe są bardzo popularną przyprawą123RF/PICSEL

Wawrzyn szlachetny znany jest przede wszystkim pod postacią liści laurowych, które są wykorzystywane do różnego rodzaju potraw. Ten dekoracyjny krzew w polskich warunkach uprawiany jest wyłącznie w donicach, a naturalnie występuje w krajach śródziemnomorskich.

Roślina charakteryzuje się bardzo wolnym wzrostem, a po całkowitym rozkwicie osiąga wysokość około półtora metra.

Wawrzyn szlachetny - właściwości i zastosowanie

Liście laurowe są bardzo popularną przyprawą, wydzielając gorzkawy aromat. Najczęściej wysuszone liście dodawane są podczas przygotowywania zup i sosów. Ponadto wawrzyn szlachetny wykorzystywany jest w kosmetyce i farmaceutyce.

Liść laurowy posiada wiele właściwości leczniczych
Liść laurowy posiada wiele właściwości leczniczych123RF/PICSEL

Liście laurowe zawierają olejki eteryczne, garbniki, gorycze, skrobię, śluzy i cukier i posiadają właściwości moczopędne, przeciwzapalne, rozkurczowe i anyseptyczne. Jest stosowany przy leczeniu chorób serca i cukrzycy, przygotowuje się z niego okłady, a dodany do kąpieli pobudza krążenie i wykazuje działanie oczyszczające i przeciwgrzybicze.

Olejek eteryczny z liści laurowych stosowany jest w chorobach skórnych i przy problemach z łupieżem.

Liście laurowe przydadzą się nie tylko do podkręcania smaku potraw
Liście laurowe przydadzą się nie tylko do podkręcania smaku potraw123RF/PICSEL

Wawrzyn szlachetny posiada magiczne właściwości?

Od setek lat wawrzyn szlachetny uznawany jest za niezwykłą roślinę, chroniącą ludzi przed nieszczęściami. Starożytni Grecy sadzili ją przed swoimi domami, co miało odstraszać pioruny.

Posiadanie liści laurowych ma sprzyjać poprawie kondycji finansowej ich właściciela. Ponadto niektórzy ludzie wsadzali liście laurowe pod poduszkę, by przyciągnęły dobre i prorocze sny, a nasze prababcie odganiały nimi nieszczęście.

Odwar z liście laurowych ma działanie przeciwzapalne
Odwar z liście laurowych ma działanie przeciwzapalne123RF/PICSEL

Obecnie o liściach laurowych mówi się, że posiadają moc przyciągania bogactwa i dobrobytu, dlatego przez niektórych noszone są w portfelach. Z kolei włożone do kieszeni mają pomóc spełniać marzenia.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas