Reklama

Reklama

Myśl jak oszust

Nowa książka Marii Konnikovej, autorki bestsellera "Myśl jak Sherlock Holmes".

Oszustwo to najstarsza gra świata. Wszyscy bierzemy w niej udział i przeważnie przegrywamy.

Reklama

Ma bardzo wiele obliczy: małe szachrajstwa, genialne intrygi, iluzje, teorie spiskowe, wróżki, lipne środki na odchudzanie, piramidy finansowe, podrobione dzieła sztuki, wykręcanie się chorobą...

Nowa książka Konnikovej niczym ekscytujący kryminał psychologiczny obnaża techniki hochsztaplerów i przedstawia psychologiczne zasady, będące podstawą każdego szwindlu.

Niezależnie od dziedziny życia, czy przebrania, oszuści manipulują naszą wiarą i zaufaniem oraz wykorzystują nasze odwieczne pragnienie magii. Do niczego nas nie zmuszając, sprawiają, że stajemy się ich wspólnikami w działaniu na własną zgubę.

Jak oni to robią? Co sprawia, że im wierzymy? Prędzej czy później każdy z nas da się oszukać. Pytanie tylko, dlaczego? I czy możliwe jest poznanie własnego umysłu na tyle, by nauczyć się wycofywać, gdy nie jest jeszcze za późno?

* * *

Francuski poeta Jacques Prevert pewnego dnia przechodził obok ślepca, który trzymał tabliczkę z napisem: "Ślepiec bez środków do życia".

Przystanął, by go zagadnąć. Jak mu idzie? Czy ludzie pomagają?

- Nie jest dobrze, odpowiedział.  - Niektórzy coś dają, ale niewiele, a większość przechodzi obojętnie.

- Czy mógłbym pożyczyć pańską tabliczkę?" - spytał Prevert. Ślepiec skinął głową. Poeta wziął tabliczkę i napisał coś na jej odwrotnej stronie.

Następnego dnia znów przechodził obok ślepca.

- A teraz jak panu idzie? - zapytał.

- Wspaniale, odparł tamten.

- Nigdy w życiu nie dostałem tyle pieniędzy.

Na tabliczce Prevert napisał: "Nadchodzi wiosna, ale ja i tak jej nie zobaczę".

Wystarczy, że ktoś nam podrzuci urokliwą fabułę i już się otwieramy. Sceptycyzm ustępuje pola wierze. Ten sam mechanizm, który sprawił, że kubek ślepca był pełen datków, może nas otworzyć na każdą historię, na dobre i na złe.

(fragment książki)

* * *

Maria Konnikova miała cztery lata, gdy wyjechała z rodzicami z ZSRR i osiadła w USA. Ukończyła Harvard, dziś jest psycholożką, dziennikarką, felietonistką "New Yorkera". Obie jej książki - "Myśl jak Sherlock Holmes" oraz "Myśl jak oszust" (Oryg. "The Confidence Game. Why We Fall For It...Every Time") stały się bestsellerami "New York Timesa", pierwszą z nich przełożono na osiemnaście języków i uznano za jedną z najważniejszych pozycji ruchu mindfullness.

materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje