Nadżib Mahfuz, „Dzieci naszej dzielnicy”
"Dzieci naszej dzielnicy" to książka, która wstrząsnęła całym światem muzułmańskim, a islamscy ekstremiści próbowali dokonać zamachu na życie jej autora. W 25. rocznicę przyznania Nagrody Nobla Nadżibowi Mahfuzowi na polskim rynku ukazuje się najważniejsza powieść tego egipskiego pisarza. "Dzieci naszej dzielnicy" trafią do księgarń 30 października nakładem wydawnictwa Smak Słowa.
"Dzieci naszej dzielnicy" to książka, która od momentu premiery w 1959 roku, ze względu na zawarty w niej obraz Boga, wzbudza kontrowersje w świecie arabskim. Nadżibowi Mahfuzowi zarzucano bluźnierstwo, a w konsekwencji nałożono na niego fatwę. Po nieudany zamachu na życie pisarza w 1994 roku jeden z szejków Al-Azharu Umar Abd ar-Rahman oświadczył, że gdyby Mahfuz został stosownie ukarany za "Dzieci naszej dzielnicy", Rushdie nie odważyłby się nigdy opublikować "Szatańskich wersetów". Powieść powstała 4 lata po wydaniu ostatniej części słynnej "Trylogii Kairskiej". Na kartach "Dzieci naszej dzielnicy" Mahfuz stanowczo rozlicza się ze społeczeństwem egipskim i zmianami wywołanymi ruchem socjalistycznym. Fabuła powieści utkana z intryg i tajemnic przenosi czytelnika w egzotyczny, kolorowy i gwarny świat Egiptu, gdzie bogactwo i przepych przeplatają się z ubóstwem i ludzkimi dramatami. "Dzieci naszej dzielnicy" to alegoryczna opowieść o duchowych dziejach ludzkości i walce z tyranią, którą autor zamknął w baśniowej konwencji. Pośrodku jednej z dzielnic Kairu wznosi się monumentalna Posiadłość Al-Dżabalawiego, autorytarnego patriarchy potężnego rodu. Jego synowie, w postaciach których odnajdujemy proroków największych religii monoteistycznych: Adama, Mojżesza, Jezusa i Mahometa, walczą o względy surowego ojca. Gdy tylko synowie okazują słabość zostają wyrzuceni z domu. Od tego czasu żyją marzeniami o ponownym ujrzeniu ojcowskiego "raju na ziemi". Którego z synów Al-Dżalabawi dopuści ponownie do swej Posiadłości i jaką cenę przyjdzie mu za to zapłacić, dowiemy się z kolejnych kart tej emocjonującej powieści, która stanowi klucz do zrozumienia współczesnego Egiptu i całego świata arabskiego, walczącego o uczciwe rządy i sprawiedliwe życie.
Nadżib Mafhuz jest jedynym arabskojęzycznym laureatem literackiej Nagrody Nobla. "To pisarz, który przez swoją literaturę - raz krystalicznie realistyczną, raz symboliczną i dwuznaczną - stworzył arabską opowieść, która przemawia do całej ludzkości" - takimi słowami Akademia Szwedzka uzasadniała przed 25 laty przyznanie Mahfuzowi nagrody za "Trylogię Kairską". Nadżib Mahfuz jest autorem ponad 30 powieści, 30 scenariuszy filmowych oraz 13 opowiadań i kilku dramatów.