Najbardziej toksyczne kuchenne akcesoria

Współczesne kuchnie są nie tylko estetyczne, ale i funkcjonalne, zaprojektowane z myślą o tym, by przygotowywanie posiłków było przyjemne, wygodne i szybkie. Wielkim ułatwieniem są zmywarki, mikrofalówki, roboty kuchenne i inne urządzenia. Producenci prześcigają się w tworzeniu nowoczesnych naczyń i akcesoriów do gotowania, których używanie i mycie zajmuje jak najmniej czasu, a przechowywanie jak najmniej miejsca. Niestety niektóre z nich powstają z materiałów o bardzo niskiej jakości i mogą wydzielać toksyczne substancje przedostające się do pożywienia. Zagrożeniem mogą być także nieprawidłowo używane garnki i naczynia. Sprawdź, na co szczególnie uważać w kuchni.

Bezpieczna kuchnia?
Bezpieczna kuchnia? ©123RF/PICSEL
Płyn do naczyń przyda się nie tylko w kuchniInteria.tv

Patelnie teflonowe

Uszkodzona powłoka
©123RF/PICSEL

Teflonowe patelnie to popularne kuchenne przyrządy do smażenia. Są tanie, łatwo dostępne i wygodne w użyciu. Niestety w bardzo wysokich temperaturach zaczynają wydzielać toksyczne substancje, na przykład związki fluoru. Teflon powstaje z tworzywa polimerowego, które po przekroczeniu 260 stopni Celsjusza może wydzielać szkodliwe substancje i wywoływać objawy grypopodobne. Największym zagrożeniem jest jednak używanie zarysowanych patelni teflonowych. Drobinki powłoki mogą przedostawać się do jedzenia, a na dłuższą metę bardzo niekorzystnie wpływać na organizm: zmniejszać odporność, prowadzić do zaburzeń hormonalnych, zwiększać ryzyko zawału serca i udaru, a także tworzenia się nowotworów. Jeśli często smażymy w wysokich temperaturach, dobrą alternatywą są patelnie żeliwne.

Garnki z miedzi i aluminium

Aluminiowe garnki
©123RF/PICSEL

Garnki z aluminium i miedzi w trakcie gotowania wydzielają substancje, które mogą przenikać do pożywienia. Istnieją przesłanki, że wydzielany z aluminiowych garnków glin przyczynia się do chorób ośrodkowego układu nerwowego, w tym choroby Alzheimera. Może też odkładać się w wątrobie i prowadzić do jej niewydolności, a nawet nowotworu. Tego typu naczynia pokryte są np. powłokami ceramicznymi, które mają ochronić żywność przed kontaktem ze szkodliwymi substancjami i należy uważać, aby ich nie uszkodzić niewłaściwym użytkowaniem i czyszczeniem. Powlekane naczynia miedziane zawierają z kolei toksyczny nikiel. Dlatego dobrą alternatywą są szklane naczynia (zwłaszcza do używania w piekarniku), a także wysokiej jakości garnki ze stali nierdzewnej.

Przyrządy z czarnego nylonu

Akcesoria z czarnego nylonu
©123RF/PICSEL

Popularne akcesoria kuchenne za kilka złotych są niezwykle toksyczne. Mowa o łyżkach, cedzakach i szpatułkach pokrytych czarnym nylonem. Badania udowodniły, że znajdują się w nich toksyczne, rakotwórcze substancje. Eksperyment przeprowadzony przez duńskich naukowców potwierdził wieloletnie podejrzenia dotyczące tych akcesoriów. W wysokich temperaturach (na przykład w trakcie mieszania gorącej zupy) łyżki i szpatułki zaczynają wydzielać metylenodianilinę (4,4-MDA) w ilościach znacznie przewyższających dopuszczone, nieszkodliwe normy. Substancja znajduje się na liście czynników powodujących nowotwory i może się również przyczyniać do uszkodzeń wątroby, zatruć pokarmowych, bólu brzucha, nudności, gorączki i ogólnego złego samopoczucia.

Plastikowe kubki i sztućce

©123RF/PICSEL

Plastikowe kubki, talerze i sztućce zupełnie nie są odporne na wysokie temperatury, więc nie powinniśmy ich używać do spożywania ciepłych posiłków. Znajdujące się w nich toksyczne substancje z łatwością przedostaną się do pożywienia, na przykład bisfenol A. Może to wpływać na rozwój chorób hormonalnych, nowotworów i innych ciężkich schorzeń. Warto też ograniczyć używanie plastikowych pojemników na żywność oraz foliowych worków. Lepszym wyborem (i o wiele bardziej ekologicznym) jest korzystanie ze szklanych naczyń i papierowych toreb.