Reklama

Reklama

Najmniejsze wsie w Polsce. Liczba mieszkańców mocno zaskakuje!

W wielu regionach Polski zlokalizowane są wsie, o których dawno już zapomniano. W tych opuszczonych nie mieszka już nikt, bądź liczą od 1 do 2 mieszkańców. Z drugiej strony niektóre miejscowości prężnie się rozwijają i porównywane są dziś do miast. Oto rekordziści wśród najmniejszych i największych polskich wsi.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce obecnie znajduje się 43 122 wsi, z czego 29 368 przynależy do gmin wiejskich, a 13 754 do gmin miejsko-wiejskich. Województwem, w którym mieści się ich najwięcej, jest mazowieckie - 7 843, a najmniej zanotowano w opolskim - 1 017.

Na terenie naszego kraju znajduje się także wiele miast i wsi, w których już od dawna nikt nie mieszka. O tym stanie rzeczy zadecydowała przede wszystkim historia - niektóre zostały zniszczone przez niemieckich okupantów, a z innych mieszkańcy postanowili się po prostu wyprowadzić. Z biegiem czasu zaczęły zmieniać się w ruinę, dziś są niczym punkty-widma na mapie. Wiele wsi może czekać podobny los, bowiem liczbę mieszkańców policzyć dziś można na palcach jednej ręki.

Reklama

Najmniejsze wsie w Polsce - ile liczą mieszkańców?

W czołówce najmniejszych polskich wsi jest miejscowość, w której zameldowane są jedynie cztery osoby, a aktualnie mieszkają dwie - sołtys i jego żona. Jest to Dąbrowa w województwie lubelskim, powiecie hrubieszowskim, gminie Mircze. Najbliższe duże miasta to Hrubieszów i Zamość. 

Dwójka mieszkańców, która postanowiła pozostać w Dąbrowie już niejednokrotnie wypowiadała się w mediach o warunkach w jakich przychodzi im mieszkać. W niektórych miejscach brakuje prądu, bo likwidowane są linie energetyczne. Ponadto w Dąbrowie nie ma asfaltowych dróg, prowadzi do niej z jednej strony kamienista, z drugiej polna ścieżka. To, co zostało z zabudowy może wprawiać w osłupienie. Szkielety murów, opuszczone chaty, porzucone na uboczach meble, drzwi, czy okna, które zdążyła porosnąć już trawa i chwasty.

Marian Kołtunicki - sołtys Dąbrowy i zarazem jeden z dwójki mieszkańców, w rozmowie z portalem wp.pl wyznał, że wraz z żoną mieszkają tam sami od pięciu lat. Wcześniej towarzyszyły im córki, które postanowiły wyjechać do Zamościa. Jak sam twierdzi - nikt nie chce mieszkać na odludziu.

Co ciekawe, według danych GUS w Polsce podobnych sytuacji jest wiele - z roku na rok liczba mieszkańców niektórych wiosek stale się zmniejsza. Sporo z nich liczy tylko jednego mieszkańca. 

Oto ranking najmniejszych polskich wsi:

 • Kłomino - woj. zachodniopomorskie - 12 mieszkańców (statystyki podają, że w 1995 mogło mieszkać tam nawet 5 tys. osób)
 • Kuźnica Dąbrowska, woj. opolskie - 11 mieszkańców
 • Ligota Tworkowska, woj. śląskie - 4 mieszkańców
 • Kolemczyce, woj. lubelskie - 4 mieszkańców
 • Imno, woj. zachodniopomorskie - 4 mieszkańców
 • Kępa Zagajna, woj. lubuskie - 3 mieszkańców
 • Dąbrowa - woj. lubelskie - 2 mieszkańców
 • Pielica, woj. pomorskie  - 2 mieszkańców
 • Czarne, pow. małopolskie - 2 mieszkańców
 • Zakrzewek, woj. kujawsko-pomorskie - 2 mieszkańców
 • Kopysno, woj. podkarpackie - 1 mieszkaniec
 • Mikołajów, woj. świętokrzyskie - 1 mieszkaniec
 • Pawłowice Małe, woj. dolnośląskie - 1 mieszkaniec
 • Talpity, woj. warmińsko-mazurskie - 1 mieszkaniec
 • Chłodne Włóki, woj. Podlaskie - 1 mieszkaniec  
 • Konary, woj. wielkopolskie - 1 mieszkaniec
 • Zabrzezie, woj. łódzkie - 1 mieszkaniec

Gdzie leży największa polska wieś?

Na drugim końcu skali znajdują się wsie - giganty, porównywane już do miast. Całkiem możliwe, że z biegiem lat zmienią swój status.

Obecnie największa polska wieś pod względem liczby mieszkańców to Kozy w woj. śląskim, powiecie bielskim, gdzie mieszka 12 881 osób. To więcej niż w niektórych miastach! Dla porównania, Opatowiec - najmniejsze pod względem liczby ludności miasto Polski - liczy 338 mieszkańców

Kozy położone są nad 4 rzekami na północnych stokach Beskidu Małego. Co więcej, gmina Kozy zyskała miano najprężniej rozwijających się gmin w całym kraju. Na jej terenie odnotowano 1,2 tys. podmiotów gospodarczych. 

Na drugim miejscu pod względem liczby ludności znajduje się wieś Koziegłowy w woj. wielkopolskim, powiecie poznańskim, licząca 11 400 mieszkańców. 

Z kolei największą polską wsią, biorąc pod uwagę powierzchnię jest malownicza Zawoja w województwie małopolskim - zajmuje ponad 100 km². Zawoja to także najdłuższa miejscowość w naszym kraju - mierzy ok. 18 km.

***

Czytaj również:

Najpiękniejsza wieś w Polsce? Wygląda jak z bajki!

Zalipie: Polska malowana wieś, którą poznał cały świat 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wieś | Polska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy