Nastawiasz klimatyzację na najniższą temperaturę? To szkodzi twojej wydajności w pracy

Agnieszka Żurek

Agnieszka Żurek

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
32
Udostępnij

Już niedługo nastaną gorące letnie dni, podczas których klimatyzatory w miejscach pracy staną się naszym wybawieniem. Ostatnimi czasy okazało się jednak, że zalecane ustawienia temperatury tego urządzenia są niekorzystne dla kobiet! I nie chodzi tutaj jedynie o ich komfort, lecz także wydajność w pracy!

Na jaką temperaturę najlepiej ustawić klimatyzację?
Na jaką temperaturę najlepiej ustawić klimatyzację?123RF/PICSEL

Klimatyzacja w większości biur jest źle ustawiona

Optymalna temperatura klimatyzacji według większości producentów waha się pomiędzy 18 a 23 st. Celsjusza. I choć mogłoby się wydawać, że gdy na zewnątrz żar leje się z nieba, jest to idealna temperatura, nic bardziej mylnego.

Według badania "Bitwa o termostat: płeć i wpływ temperatury na wydajność poznawczą" przeprowadzonego na Uniwersytecie Maastricht w Holandii, podany przedział temperaturowy został opracowany jeszcze w latach 60. XX wieku i skalibrowany jest pod metabolizm przeciętnego mężczyzny, który waży 70 kg i ma około 40 lat.

Eksperyment, który badacze przeprowadzili na grupie osób pracujących w klimatyzowanych pomieszczeniach, szybko potwierdził, że podczas gdy mężczyźni dobrze czuli się w niższej temperaturze, tak kobiety były zziębnięte. Co więcej - panowie byli w stanie skupić się na swojej pracy i osiągnąć dobre rezultaty, a panie miały problemy z koncentracją i poprawnym wykonywaniem powierzonych im zadań. Sytuacja zmieniła się jednak gdy temperatura w pomieszczeniu wzrosła o około 3-4 st. Celsjusza i wynosiła nie 21, a 25 st. Celsjusza.

Kobiety wolą wyższe temperatury

Dlaczego tak się dzieje, że panie szybciej marzną i lepiej funkcjonuje im się w cieplejszym środowisku? Chodzi o względy anatomiczne, którymi kobiety i mężczyźni różnią się między sobą. Przede wszystkim przy mniej więcej takiej samej masie ciała, kobiety mają zwykle mniej mięśni, a to one wytwarza ciepło. Panie posiadają również więcej tłuszczu między skórą a mięśniami. Oznacza to, że skóra znajduje się w pewnym oddaleniu od naczyń krwionośnych, więc - w przeciwieństwie do męskiego organizmu - jest słabiej ukrwiona i przez to łatwiej o odczucie chłodu.

Kobiety preferują wyższe temperatury niż mężczyźni
Kobiety preferują wyższe temperatury niż mężczyźni123RF/PICSEL

Kobiety mają również z natury nieco wyższą temperaturę ciała niż mężczyźni i dlatego częściej skarżą się na odczuwanie chłodu. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest to, że organizm kobiet ma za zadanie utrzymywać stałą temperaturę ciała w kluczowych narządach związanych z prokreacją.

W związku z tym wszystko wskazuje na to, że panie powinny pracować w temperaturze oscylującej w okolicach 25 st. Celsjusza, a panowie wolą i lepiej czują się w pokoju, w którym panuje mniej niż 22 st. Celsjusza.

Źródła:

journals.pols.org
huffingtonpost.co.uk

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 98: Alina Adamowicz
      Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 98: Alina AdamowiczINTERIA.PL
      INTERIA.PL
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      20
      Super
      relevant
      9
      Hahaha
      haha
      2
      Szok
      shock
      0
      Smutny
      sad
      1
      Zły
      angry
      0
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      32
      Udostępnij
      Oceń artykuł
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na