Nie karm tym psa! Możesz mu bardzo zaszkodzić

Czym karmić psa? Na to pytanie często szukają odpowiedzi właściciele czworonogów. Chociaż oczywiste jest, że powinno się stosować przeznaczoną dla nich karmę, to czasem i tak pies dostanie coś, czym pożywiają się domownicy. Nieważne, czy zje resztki po obiedzie, czy ktoś - na widok wielkich dopominających się oczu - da ukradkiem jakiś smakołyk, trzeba wiedzieć, czym psa karmić nie wolno. Dlaczego? Ponieważ to, co może i dla człowieka wydaje się zdrowe, czworonogom może bardzo zaszkodzić. Czym nie wolno karmić psa? Sprawdźmy!

Pies nie przepada za karmą? Podawanie jedzenia ze stołu może skończyć się tragicznie!
Pies nie przepada za karmą? Podawanie jedzenia ze stołu może skończyć się tragicznie!123RF/PICSEL

Tak doprowadzisz do anemii!

Jeśli nie będziemy zwracali uwagi na to, czym karminy psa, możemy mu bardzo szybko zaszkodzić. Dotyczy to potraw lub łakoci, które zawierają czosnek! Choć dla nas warzywo jest bardzo zdrowe, to psom nie wolno go podawać. Dlaczego? Wszystko przez związki siarki - allicynę - która dla ludzi działa bakteriobójczo, ale czworonogów może przyprawić o bardzo silną anemię, która początkowo skutkuje pozornie pogorszoną kondycją psa. Czym jeszcze nie wolno karmić psa? Warzywami z tej samej rodziny, dlatego na liście zakazanej znajduje się również cebula, szczypiorek i por.

Pies - spełnienie marzeń i przyjaciel do wszystkiegoInteria.tv

Z tą przyprawą uważaj!

Czym nie karmić psa? Na liście produktów niewskazanych znajdują się przyprawy. Pikantne - nawet w małych ilościach - mogą powodować silne podrażnienia żołądka oraz jelit. Nie wolno zapominać również o soli, której spożycie niechybnie doprowadza do powstawania nadciśnienia. Nie trzeba chyba przypominać, że tą przyprawą nie wolno karmić psa. Czym skutkuje jej obecność w diecie czworonoga? Nie tylko pogorszeniem się kondycji układu krążenia, ale także wystąpieniem niewydolności nerek.

Słodkie rarytasy? Nie dla psa!

Pies nie może jeść słodkości. To może skończyć się dla niego tragicznie!
Pies nie może jeść słodkości. To może skończyć się dla niego tragicznie!123RF/PICSEL

O tym, że łakocie są dla człowieka zgubne, nikogo przekonywać nie trzeba. Ale czy pies może je jeść? Oczywiście, że nie! Zwłaszcza wszystkich słodkości, które zawierają kakao! Czekolady, batony, ciastka to śmiertelne zagrożenie dla naszych czworonogów! To wszystko zasługa teobrominy, która na człowieka działa pobudzająco, natomiast na psa - toksycznie! Co gorsza, substancja w organizmie jest bardzo wolno metabolizowana i długo wydalana. Dlaczego nie wolno karmić psa kakao i czekoladą? Ponieważ teobromina poraża układ nerwowy i krążenia czworonoga, co może doprowadzić do śmierci.

Owoce? Na te musisz uważać!

Czy pies może jeść owoce? Nie ma ku temu przeciwwskazań, ponieważ - obecne w diecie - zapewniają mu solidną dawkę witamin, co z całą pewnością jest korzystne dla zwierzęcia. Bezpieczne dla jego zdrowia są m.in. jabłka, gruszki, arbuzy, melony, a nawet banany czy borówki! Oczywiście, nie każdy pies skusi się na taki przysmak, ale istnieją smakosze owoców, które na ich widok robią maślane oczy. Oczywiście, istnieje druga strona medalu, ponieważ jest lista owoców, które są dla psa trujące! Chodzi przede wszystkim o winogrona i rodzynki, które mogą doprowadzić do ostrej niewydolności wątroby i nerek.

Nie wierz w ten mit!

Preparowane kości dla psa są dobre, jednak nie te pozostałe po gotowaniu obiadu!
Preparowane kości dla psa są dobre, jednak nie te pozostałe po gotowaniu obiadu!123RF/PICSEL

Co może jeść pies? Wiele osób wierzy w to, że kości mu nie szkodzą, chociażby dlatego, że z tym przedmiotem zwierzęta często przedstawiane są nawet w kreskówkach. A jaka jest prawda? Kości mogą stanowić ogromne zagrożenie dla psa, a najbardziej tego łapczywego. Małe kości po rozgryzieniu mogą bardzo dotkliwie poranić przewód pokarmowy. Nawet w wypadku, gdy pies sprawnie poradzi sobie z ich pogryzieniem, to są bardzo ciężkostrawne oraz obciążające żołądek i jelita, co może prowadzić do bólu i cierpienia zwierzęcia.

Nie tylko koty je uwielbiają!

Jeśli ktokolwiek zapyta przedszkolaka, co pije kot, to bezsprzecznie wskaże na mleko. Oczywiście, nie tylko mruczki je uwielbiają, ale także i psy! A czy zwierzęta powinny pić mleko? Co prawda, to jest ich pierwszy pokarm, więc to ich ważny posiłek w pierwszych tygodniach życia. Im pies czy kot starszy, tym tolerancja na laktozę zanika, a wraz z nią pojawiają się bardzo dotkliwe konsekwencje. Biegunka, osłabienie i odwodnienie to tylko najłagodniejsze z nich.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas