Reklama

Nie wiesz, kiedy kaloryfery będą gorące? Wyjaśniamy

Rozpoczęła się astronomiczna i kalendarzowa jesień, dlatego coraz więcej osób zastanawia się, kiedy wystartuje sezon grzewczy. I choć temperatura za oknem jest jeszcze stosunkowo wysoka, to niektórzy zachodzą w głowę, w jakim terminie w ich grzejnikach popłynie ciepła woda. Co ciekawe – odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.

Kiedy w Polsce zaczyna się sezon grzewczy?

Według Rozporządzenia Ministra Gospodarki z 15 stycznia 2007 r. sezon grzewczy to "okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów".

Należy jednak podkreślić, że żadne przepisy nie wskazują konkretnej daty na rozpoczęcie sezonu grzewczego. Nie przewidziano również konkretnej daty zakończenia sezonu grzewczego.

Z kolei z rozporządzenia ministra infrastruktury możemy dowiedzieć się, że centralne ogrzewanie powinno zostać włączone w momencie, gdy temperatura w budynkach mieszkaniowych osiągnie 20 stopni Celsjusza - mowa o pokojach, oraz 24 stopnie Celsjusza w łazienkach.

Reklama

Czytaj także: Nie ogrzewała mieszkania przez cztery lata! Teraz zdradza, jak tego dokonała

Pamiętajmy jednak, że taki przepis również nie definiuje konkretnej daty rozpoczęcia okresu grzewczego, a pełni jedynie rolę sugestii i do tych "wytycznych" nie muszą stosować się spółdzielnie mieszkaniowe.

Tak naprawdę, o tym, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy, decyduje właściciel obiektu m.in. zarządca spółdzielni lub wspólnota mieszkaniowa.

Warto wiedzieć: Nie każdy wie o tym sprytnym triku z kaloryferem. Zastosuj jak najszybciej

Rozpoczęcie sezonu grzewczego - jak to wygląda w praktyce?

W wielu przypadkach centralne ogrzewanie jest uruchamiane, gdy temperatura na zewnątrz spadnie do 10 stopni Celsjusza i utrzyma się przez kolejne trzy dni z rzędu. Oczywiście nie jest to regułą, ponieważ w niektórych miastach centralne ogrzewanie włączane jest, gdy temperatura na termometrach przekracza dziesięć kresek.

Bywają również sytuacje, kiedy to mieszkańcy decydują o potrzebie rozpoczęcia sezonu grzewczego, informując o tym zarządcę budynku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sezon grzewczy | ogrzewanie | energia | kaloryfer
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama