Nie wiesz, kiedy kaloryfery będą gorące? Wyjaśniamy
Oprac.: Łukasz Piątek
Rozpoczęła się astronomiczna i kalendarzowa jesień, dlatego coraz więcej osób zastanawia się, kiedy wystartuje sezon grzewczy. I choć temperatura za oknem jest jeszcze stosunkowo wysoka, to niektórzy zachodzą w głowę, w jakim terminie w ich grzejnikach popłynie ciepła woda. Co ciekawe – odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.
Spis treści:
Kiedy w Polsce zaczyna się sezon grzewczy?
Według Rozporządzenia Ministra Gospodarki z 15 stycznia 2007 r. sezon grzewczy to "okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów".
Należy jednak podkreślić, że żadne przepisy nie wskazują konkretnej daty na rozpoczęcie sezonu grzewczego. Nie przewidziano również konkretnej daty zakończenia sezonu grzewczego.
Z kolei z rozporządzenia ministra infrastruktury możemy dowiedzieć się, że centralne ogrzewanie powinno zostać włączone w momencie, gdy temperatura w budynkach mieszkaniowych osiągnie 20 stopni Celsjusza - mowa o pokojach, oraz 24 stopnie Celsjusza w łazienkach.
Pamiętajmy jednak, że taki przepis również nie definiuje konkretnej daty rozpoczęcia okresu grzewczego, a pełni jedynie rolę sugestii i do tych "wytycznych" nie muszą stosować się spółdzielnie mieszkaniowe.
Tak naprawdę, o tym, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy, decyduje właściciel obiektu m.in. zarządca spółdzielni lub wspólnota mieszkaniowa.
Rozpoczęcie sezonu grzewczego - jak to wygląda w praktyce?
W wielu przypadkach centralne ogrzewanie jest uruchamiane, gdy temperatura na zewnątrz spadnie do 10 stopni Celsjusza i utrzyma się przez kolejne trzy dni z rzędu. Oczywiście nie jest to regułą, ponieważ w niektórych miastach centralne ogrzewanie włączane jest, gdy temperatura na termometrach przekracza dziesięć kresek.
Bywają również sytuacje, kiedy to mieszkańcy decydują o potrzebie rozpoczęcia sezonu grzewczego, informując o tym zarządcę budynku.