Nietypowa sytuacja w polskim lesie. Jest pilny apel do turystów i grzybiarzy. "Uważajcie na siebie"
Leśnicy z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne opublikowali na Facebooku post, w którym ostrzegają przed niebezpieczeństwem czającym się w lesie. Kilka ostatnich, wyjątkowo ciepłych dni spowodowało aktywność groźnych owadów - spacerując po lesie musimy być teraz wyjątkowo ostrożni!
Zobacz również:
"UWAŻAJCIE NA SIEBIE - w lesie głośno "bzyczy". Kilka ostatnich dni - bez opadów i ciepłych, spowodowało większą niż zwykle aktywność os. Ruszając na poszukiwania grzybów, owoców, czy zwyczajnie wybierając się na spacery - uważajcie na te owady.
- napisali leśnicy.
Na Facebooku pojawił się również filmik, na którym widać gniazdo os, do którego dobierał się już lis. Nie pogardziłby nim także borsuk - zwierzęta te kusi głównie czerw znajdujący się wewnątrz gniazda, zbudowanego z masy przypominające papier - efekt wymieszania przeżutego drewna ze śliną os.
Leśnicy wyjaśnili w poście, że choć nie są zachwyceni obecnością os, to są to oczywiście bardzo pożyteczne owady, które żywią się larwami, gąsienicami i innymi owadami (np. muchami). Pod żadnym pozorem nie powinniśmy więc ich unieszkodliwiać.
Leśnicy ostrzegają przed niebezpieczeństwem. Co zrobić, gdy dojdzie do ukąszenia?
Leśnicy podzielili się w poście sposobami na szybkie ukojenie po ukąszeniu osy:
Z produktów, które możecie mieć pod ręką zrobić okłady z octu lub przyłożyć plaster cytryny. Schłodzenie miejsca ugryzienia przynosi natychmiastową ulgę.Warto wyposażyć się w maść zawierającą hydrokortyzon lub środki z dimetyndenem.
Warto pamiętać, że użądlenia przez osę są szczególnie niebezpieczne dla osób uczulonych. Może to skończyć się wstrząsem anafilaktycznym, dlatego osoby uczulone powinny zawsze mieć przy sobie ampułkostrzykawkę z adrenaliną. Kolejnym etapem powinno być jak najszybsze udanie się do szpitala lub wezwanie karetki.
Zapraszamy na spacery do lasu, niech Was nie przestraszą niewielkie osy. Najczęściej do użądleń dochodzi przez nieuwagę człowieka - więc zachowanie ostrożności, połączonej ze zdrowym rozsądkiem, umożliwi uniknięcie bolesnego spotkania z osą
- napisali leśnicy.
Zobacz również: