Nigdy nie ignoruj potrzeby psa. Będzie dyszał w męczarniach
Oprac.: Tomasz Hirkyj
Rekordowe upały stały się faktem, bo latem słupki termometrów pokazują bardzo wysokie wartości. W takich warunkach trudno jest wytrzymać człowiekowi, ale również nasze czworonogi cierpią z powodu skwaru. Jeśli nie stworzymy psu odpowiednich warunków, będzie nie tylko cierpiał, ale może mu grozić równie niebezpieczny udar cieplny. Jak ulżyć psu w czasie upału? Podpowiadamy.
Spis treści:
Pies podczas upałów cierpi!
Jeśli ktoś myśli, że pies sobie podczas upałów radzi doskonale, to jest w dużym błędzie. Wysokie temperatury sprawiają, że czworonogi się przegrzewają, stają się apatyczne i mogą nie być łase na pieszczoty i zabawy. Kiedy na zewnątrz jest gorąco, to nie powinno nas dziwić, że pies dyszy, ponieważ w ten sposób zwierzę schładza swój organizm. To jednak nie wystarczy, aby pies czuł się w pełni komfortowo, dlatego trzeba mu trochę pomóc. W jaki sposób?
Zadbaj o spacery w czasie upałów
Jeśli żar leje się z nieba, to trzeba rozważyć ograniczenie liczby spacerów, nawet wtedy, kiedy pies jest już przyzwyczajony do stałych godzin wyjścia na świeże powietrze. Co trzeba zrobić? W południe lepiej pozostać z psem w domu, a w zastępstwie wyjść na spacer rano i wieczorem. Stracony czas na spacer trzeba jednak zrekompensować, więc pozostałe wyjścia z psem trzeba wydłużyć, ale lepiej w tym czasie nie forsować czworonoga.
Pamiętajmy o tym, aby dobrać plenery do panującej pogody. Starajmy się, aby pies nie stąpał łapkami po rozgrzanym chodniku i asfalcie, ponieważ to może mu sprawić ogromny ból.
Psia dieta w upały
Kiedy pogoda daje się we znaki, to automatycznie tracimy apetyt, więc sięgamy po posiłki lekkostrawne. W taki sam sposób trzeba postępować z psami i podawać im lekkostrawną suchą karmę dobrej jakości. Ponadto nasz czworonóg powinien mieć stały dostęp do świeżej wody.
Zawartość misek musi być często wymieniana, lecz woda nie powinna być lodowata, ale w temperaturze pokojowej, aby zwierzę nie doznało szoku termicznego. Warto pamiętać również o butelce z wodą podczas spacerów - pomoże ugasić pragnienie naszego pupila.
Pielęgnuj psią sierść!
Psia sierść spełnia funkcję izolacyjną: chroni go nie tylko przed zimnem i mrozem, ale też przed upałem. Dlatego trzeba o nią odpowiednio dbać. Jakie zabiegi pielęgnacyjne są niezbędne, kiedy psa męczą upały? Przede wszystkim trzeba się podjąć codziennego wyczesywania martwej sierści. Oczywiście, niektóre rasy wymagają również skrócenia sierści u specjalisty, czyli groomera.
A co z kąpielami psa? Oczywiście, można psa schłodzić w naturalnym akwenie, ale nie wolno ciągnąć psa do wody na siłę. Kategorycznie zabrania się również wrzucanie psa do rzek i jezior, ponieważ wtedy może dojść do szoku termicznego.
Czy można kąpać psa w wannie? Częste mycie psa z użyciem szamponu nie jest zalecane, ponieważ wtedy zmywamy charakterystyczną warstwę ochronną czworonoga, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamoczyć łapy psa w letniej wodzie. Dlaczego? Ponieważ to właśnie w opuszkach łapach pies ma zlokalizowane gruczoły potowe, przez które dochodzi do regulacji temperatury jego ciała.
Polecamy także: