Od 1 listopada wielka zmiana dla seniorów. Oto nowa forma wsparcia
Oprac.: Natalia Grygny
Dobra wiadomość dla seniorów, jak i osób, które chcą pomagać swoim sąsiadom. 1 listopada 2023 roku wchodzą w życie zmiany w prawie, dzięki którym będzie można oferować odpłatne usługi sąsiedzkie. Jak będzie wyglądać taka forma pomocy? Wyjaśniamy.
Spis treści:
Usługi sąsiedzkie to nowa forma usług opiekuńczych, którą wprowadza nowelizacja ustawy o pomocy społecznej. Pod koniec września na antenie TVP Info mówiła o niej Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.
Zobacz też: Seniorki na wybory. "Głośno mówi się o tym, że o emerytach się pamięta. Prawda jest inna"
Od 1 listopada wielka zmiana dla seniorów. Oto nowa forma wsparcia
To nowa forma wsparcia skierowana przede wszystkim do osób starszych, które potrzebują np. pomocy przy sprzątaniu domu czy mieszkania albo podczas robienia zakupów. To czynności, które jeszcze nie wymagają pomocy wykwalifikowanej opiekunki lub opiekuna. Maląg wyjaśniała, że "to forma wsparcia, którą na zlecenie samorządów będą mogły wykonywać osoby mieszkające blisko". Zwróciła też uwagę, że są to usługi o charakterze "niespecjalistycznym".
- Usługi sąsiedzkie będą mogły świadczyć osoby mieszkające blisko osoby potrzebującej wsparcia, wykonywać na zlecenie samorządów, będzie podpisana umowa. Środki zabezpiecza budżet państwa, przeznaczamy na ten cel 30 mln zł. To nie są specjalistyczne usługi, ale np. zrobienie zakupów - cytuje wypowiedź minister Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Usługi sąsiedzkie mają pomóc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych seniora, zapewnić podstawową opiekę w kwestii pielęgnacji i higieny, jak i dbać o kontakt seniora z innymi (oczywiście w zależności od jego potrzeb).
Organizatorem usługi sąsiedzkiej może być gmina lub wskazana przez nią firma. To gmina będzie ustalała szczegółowe warunki korzystania z nowego świadczenia.
Kto może świadczyć usługi sąsiedzkie?
Jakie trzeba spełnić warunki, by świadczyć usługi sąsiedzkie? Osoba, która chce pomagać starszej sąsiadce lub starszemu sąsiadowi, musi być pełnoletnia i podpisać umowę z gminą. Chętni do niesienia pomocy nie mogą być członkiem rodziny seniora, muszą mieszkać niedaleko miejsca zamieszkania seniora i mieć ukończony kurs pierwszej pomocy. Trzeba tez złożyć stosowne oświadczenie o zdolności wykonywania usługi, jeśli chodzi o zdrowie psychofizyczne.
Decydujący głos ma jednak senior lub seniorka: to oni muszą wyrazić zgodę na pomoc świadczoną przez konkretną osobę.
Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed informował, że z usług sąsiedzkich będą mogły korzystać osoby powyżej 65. roku życia. Chodzi o osoby samotne, nie są w związku małżeńskim i nie osób spokrewnionych w linii prostej.
Odpłatne usługi sąsiedzkie wchodzą w życie 1 listopada 2023 roku.
Samotność wśród seniorów. "Znikają w czterech ścianach"
Usługi sąsiedzkie to odpowiedź Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na problem samotności wśród seniorów. Temat ten porusza często Stowarzyszenie mali bracia Ubogich. Według danych, ponad 12 proc. samotnych seniorów nie wychodzi z domu, a 62 proc. zmaga się z poczuciem izolacji.
- Seniorzy trochę znikają w swoich czterech ścianach. Nierzadko o wiele trudniej jest im samodzielnie poradzić sobie z samotnością, pokonać sześć-siedem schodów, które dzielą ich od "wolnego świata", po którym mogą chodzić i uczestniczyć w życiu społecznym - mówiła Interii Joanna Mielczarek, dyrektorka Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.
Obecnie pod opieką stowarzyszenia znajduje się 700 podopiecznych z 12 miast w Polsce. Organizacja prowadzi program "Obecność" i co roku organizuje akcję "Wakacje jednego dnia".
Więcej o samotności wśród seniorów i wspomnianych inicjatywach przeczytacie w artykule:
"Od wolnego świata dzieli ich 7 schodów". Problem dotyczy konkretnej grupy seniorów. Możesz im pomóc
***