Odczuwasz którychś z tych objawów? Twoje ciało mówi ci, że za dużo pracujesz

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował najnowszy raport, dotyczący tego, ile pracują mieszkańcy europejskich państw. Okazało się, że Polacy spędzają w pracy ponad 40 godzin tygodniowo, a to czyni nas jednym z najbardziej zapracowanych państw w Europie, którego mieszkańcy nie mają czasu na odpoczynek. A przepracowanie jest niezwykle niebezpieczne, choć najczęściej bagatelizujemy jego typowe objawy.

Senność w ciągu dnia? To może być oznaka przepracowania
Senność w ciągu dnia? To może być oznaka przepracowania123RF/PICSEL

Work-life balance to model, który pomaga nam zachować równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Niestety, zdarzają się sytuacje, w których ponad regenerację, rodzinę czy hobby stawiamy pracę. Mimo że, jak wynika z przeprowadzonego przez serwis LiveCareer.pl badania pt. "Przemęczeni Polacy. Czy pracujemy za dużo?" (2022), połowa respondentów chciałaby mieć możliwość pracy w mniejszym wymiarze godzin.

Tymczasem zachwianie równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym nie pozostaje bez wpływu na naszą kondycję - długie godziny spędzone na wykonywaniu obowiązków mogą szkodzić zarówno naszemu zdrowiu fizycznemu, jak i psychicznemu. Zanim jednak będzie za późno, nasze ciało w odpowiedni sposób upomina się, żeby zwolnić tempo.

Zobacz, w jaki sposób twój organizm daje ci znać, że spędzasz za dużo godzin w pracy i powinnaś postawić na więcej odpoczynku:

1. Jesteś ciągle zmęczona i nie możesz się wyspać

Pierwszą oznaką, że pracujesz stanowczo za dużo, jest to, że twój sen znacznie się pogorszył. Najczęściej schemat wygląda tak, że bardzo płytko śpisz albo masz problemy z zasypianiem, potem budzisz się niewyspana, a w ciągu dnia czujesz wielkie zmęczenie. Tym samym zamykasz się w błędnym kole ciągłej potrzeby drzemek, które tak naprawdę nie przynoszą upragnionej regeneracji.

2. Nie masz apetytu i brakuje ci sił

Zbyt długie godziny spędzone w pracy wpływają także na apetyt - przez natłok obowiązków nie masz czasu na zjedzenie zbilansowanego posiłku lub nawet nie czujesz głodu. Jesz więc szybko oraz to, co wpadnie ci w rękę, a co za tym idzie nie zawracasz uwagi, czy dostarczasz swojemu organizmowi odpowiednich wartości odżywczych. To sprawia, że czujesz ciągły brak siły, który może się nasilać i w konsekwencji powodować zawroty głowy i omdlenia.

Objawów przepracowania nie można ignorować
Objawów przepracowania nie można ignorować123RF/PICSEL

Zobacz również: Oblicza męskiej samotności

3. Cały czas łapią cię infekcje

Przepracowany organizm, to osłabiony organizm, który nie ma siły, żeby walczyć z różnego rodzaju wirusami. W związku z tym częściej niż innych łapią cię choroby czy przeziębienia. Możesz mieć również wrażenie, że od dłuższego czasu bez przerwy czujesz się chora i nie potrafisz poradzić sobie z nawracającym katarem, bólem gardła czy podwyższoną temperaturą ciała.

4. Wypadają ci włosy

Jeśli na co dzień spędzasz wiele godzin w pracy, która na dodatek jest stresogenna, będzie miało wpływ na każdy obszar twojego ciała - nawet włosy. Z powodu przepracowania mogą one stracić swój blask, stać się matowe i bardziej łamliwe, a ostatecznie być tak słabe, że zaczną ci wypadać.

5. Ciągle coś cię boli

Warto dbać o równowagę między pracą, a życiem osobistym
Warto dbać o równowagę między pracą, a życiem osobistym123RF/PICSEL

Gdy jesteś przepracowana, zmagasz się ze stresem, frustracją, nadmiernym zmęczeniem i zbyt wysokim ciśnieniem krwi. To z kolei sprawia, że niezwykle łatwo o nerwobóle, które najczęściej dotykają twoją głowę. Kolejną czerwoną lampką powinny być  problemy związane z żołądkiem. Kiedy pracujesz za dużo i nie poświęcasz odpowiedniej ilości czasu na regenerację, rekcją organizmu jest uwalnianie hormonu stresu. A on powoduje, że twój żołądek jest stale ściśnięty.

6. Masz problemy z regularnością miesiączek

Ostatnim, ale równie ważnym znakiem rozpoznawczym przepracowania jest nieregularna miesiączka. Jeśli nie odpoczywasz i nie pozwalasz ciału na regenerację, zaburzasz jego gospodarkę hormonalną, która z kolei wpływa na regularne miesiączki.

Jeśli zauważasz u siebie któryś z tych objawów, przyszedł czas, aby pomyśleć o odpowiednim odpoczynku oraz zadbanie o swoje zdrowie.

Met Gala 2024: Kwiaty i dekadencjaAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas