Uwaga! Część emerytów będzie musiała zwrócić 13-stkę. Ty również?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że choć trzynasta i czternasta emerytura dostępne są z założenia dla wszystkich emerytów, to część z nich nie ma prawa ich pobierać. Niektórzy seniorzy będą wręcz zmuszeni zwrócić świadczenie. Sprawdź, czy nie ma cię na tej liście!

ZUS ostrzega, że część emerytów będzie musiała zwrócić swoją trzynastkę
ZUS ostrzega, że część emerytów będzie musiała zwrócić swoją trzynastkę Canva ProINTERIA.PL

Trzynasta emerytura: Co warto wiedzieć?

W 2024 roku trzynastka wynosi 1780,96 zł brutto. 

Komu przysługuje czternasta emerytura?

Czternasta emerytura to dodatkowe świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, wypłacone po raz pierwszy w 2021 roku. Początkowo miało być ono jednorazowym dodatkiem i przejawem troski o sytuację materialną polskich seniorów, ale rząd poinformował, że zostanie wprowadzone na stałe.

Czternasta emerytura przysługuje:

  • emerytom otrzymującym emerytury, 
  • rencistom i inwalidom wojennym,
  • inwalidom wojskowym,
  • odbierającym rodzicielskie świadczenia uzupełniające (Emerytura Mama 4+),
  • cywilnym niewidomym,
  • ofiarom działań wojskowych,
  • świadczeniobiorcom nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • osobom będącym na zasiłku przedemerytalnym,
  • emerytom i rencistom służb mundurowych i wojskowych. 

Czternastka wyniesie tyle co minimalna emerytura, czyli 1 tys. 780 zł i 96 gr. W pełnej wysokości trafi ona jednak tylko do osób, których emerytura nie przekracza 2 tys. 900 zł brutto. Przy wyższych świadczeniach obowiązuje zasada złotówka za złotówkę.

Część emerytów będzie musiała zwrócić trzynastkę. O kogo chodzi?

ZUS informuje, że część emerytów będzie musiała niestety zwrócić swoją trzynastkę. Chodzi o osoby, które nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego i dorabiają do swojego świadczenia. W sytuacji, gdy przekroczą one określone progi, będą musiały oddać pieniądze otrzymane w ramach 13. emerytury. Sytuacja ta dotyczy także czternastki.

Jeżeli w wyniku rozliczenia świadczenia okaże się, że na 31 marca – odnośnie 13 emerytury lub na 31 października – odnośnie 14 emerytury, świadczenie podlegało zawieszeniu z uwagi na przekroczenie 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, 13. i 14. emerytura podlega zwrotowi
powiedział Grzegorz Dyjak z centrali ZUS w rozmowie z portalem niepelnosprawni.pl.

WAŻNE: W tym miejscu warto przypomnieć, że 1 marca 2024 roku zmianie uległy limity dorabiania do emerytury! Główny Urząd Statystyczny podał, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w IV kwartale 2023 roku wyniosło 7 540,36 zł. Gdy senior zarobi 70 proc. tej kwoty, jego emerytura zostanie pomniejszona. Całkowite zawieszenie świadczenia nastąpi po przekroczeniu 130 proc. miesięcznego wynagrodzenia, a więc 9802,50 zł brutto. Zasady te obowiązują tylko emerytów, którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego!

Część emerytów będzie musiała niestety zwrócić swoją trzynastkę
Część emerytów będzie musiała niestety zwrócić swoją trzynastkę123RF/PICSEL
Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas