Odkrywamy Beskid Żywiecki
Tu jest jak w bajce – wyniosłe szczyty, dziewicze lasy, malownicze miasteczka i wsie... Warto ruszyć na pieszą lub rowerową eskapadę i poznać to miejsce!
Chcesz zobaczyć drugie pod względem wysokości pasmo górskie w Polsce i panoramy, które zapierają dech?
To właśnie tu! Beskid Żywiecki rozciąga się między górnym biegiem pięknych rzek Soły i Skawy od Przełęczy Koniakowskiej na zachodzie po Przełęcz Sieniawską na wschodzie. Przez okrągły rok zjeżdżają tu nie tylko miłośnicy pieszych i rowerowych wycieczek, urzeczeni niezwykłymi krajobrazami, świetnie rozwiniętą bazą turystyczną i gościnnością mieszkańców.
Doskonale czują się tu też zwykli turyści, szukający odpoczynku na łonie przyrody. Ty też możesz dołączyć do ich grona! Wystarczy jeden weekend, by odkryć tę wyjątkowo malowniczą krainę. Sama sprawdź!
Trasa piesza dla rodziny z nastolatkami: czas ok. 6 godzin
Zawoja - Skansen i Muzeum Parku Narodowego - schronisko Markowe Szczawiny - Perć Akademików - Babia Góra - przełęcz Brona - schronisko Markowe Szczawiny - Zawoja
Babiogórski Park Narodowy to punkt obowiązkowy dla turystów odwiedzających Beskid Żywiecki. Idealnym miejscem wypadowym w góry jest Zawoja - jedna z najdłuższych wsi w Polsce (ma blisko 18 km!), założona w XVI w. przez pasterzy wołoskich. We wsi znajduje się warty odwiedzenia Skansen Babiogórski i Muzeum Babiogórskiego Parku Narodowego, w którym można obejrzeć m.in. alpinarium z roślinami chronionymi i unikalne zdjęcia panoramiczne gór.
Z muzeum kierujemy się szlakiem zielonym przez Pośredni Bór do schroniska Markowe Szczawiny, gdzie możemy odpocząć i posilić się czymś ciepłym. Stamtąd ruszamy dalej w górę szlakiem żółtym przez Suchą Kotlinkę na Diablak (najwyższy wierzchołek Babiej Góry). Droga ta, zwana Percią Akademików, jest jednym z najciekawszych szlaków w polskich Beskidach.
Po odpoczynku na szczycie Babiej Góry i nacieszeniu się widokami, szlakiem czerwonym wędrujemy w dół. Droga przez Przełęcz Brona z powrotem do schroniska Markowe Szczawiny zabierze nam ok. 1,5 godz. Stamtąd już znanym nam zielonym szlakiem nieco zmęczeni, ale upojeni pięknem przyrody, wracamy przez Pośredni Bór do Zawoi.
Trasa rowerowa dla sprawnych rowerzystów: ok. 32 km
Rycerka Kolonia - Schronisko na Przegibku - Młada Hora - Ujsoły - Rajcza - Rycerka
Beskidy to prawdziwy raj dla amatorów wycieczek rowerowych. Liczba dostępnych tutaj tras przyprawia wprost o zawrót głowy! My proponujemy rozpocząć wycieczkę z Rycerki znajdującej się w obszarze górskim Wielkiej Raczy. Z Kolonii czarnym szlakiem rowerowym kierujemy się w stronę Rycerki Górnej, a potem na Przełęcz Przegibek. W znajdującym się tam schronisku możemy zaplanować krótki odpoczynek.
Stamtąd dalej jedziemy trasą w stronę Hali Rycerzowej, a następnie odbijamy na czarny szlak rowerowy na Mładą Horę, gdzie docieramy po mniej więcej 45 minutach. Po krótkiej regeneracji sił, ruszamy pełną uroku, malowniczą drogą do gminy Ujsoły, uznawanej za jeden z najbardziej dziewiczych zakątków Polski. Urzeczeni niezwykłym pięknem okolicznych lasów, kierujemy się w stronę Rajczy, gdzie możemy jeszcze zwiedzić dawny pałacyk Habsburgów i okalający go park, a stamtąd wracamy do Rycerki.
Chrońmy przyrodę
Wędrując przez babiogórskie lasy, zarośla kosodrzewiny czy murawy alpejskie, szanujmy przyrodę. Miejmy w pamięci, że drzewa:
- filtrują wodę ― opadające z nich liście i igły tworzą ściółkę, z której powstaje organiczna warstwa gleby. Dzięki temu gleba może przyjąć wodę, która kanalikami i szczelinami wytworzonymi przez rozrastające się korzenie drzew przemieszcza się w jej głąb, by w efekcie zasilić zasoby wód podziemnych. Im głębiej dotrze woda, tym lepiej jest przefiltrowana;
- chronią przed powodziami i suszami ― podczas gwałtownych czy długotrwałych opadów wszystkie warstwy lasu: drzewa, podszyt, runo leśne oraz gleba, gromadzą i zatrzymują wodę, czyniąc w ten sposób las wielkim zbiornikiem retencyjnym;
- regulują naturalny obieg wody w przyrodzie ― gromadzą ją w czasie długotrwałych opadów, a oddają, gdy jest szczególnie potrzebna - w okresach niskich stanów wód.
Podpowiadamy
Rok 2017 został uznany "Rokiem Babiej Góry ― Królowej Beskidów". Z tej okazji przewidziano różne imprezy przybliżające przyrodę i historię turystyki górskiej na tym obszarze oraz wiele atrakcji dla turystów (plan wydarzeń znajdziesz na www.markoweszczawiny.pttk.pl).
Jeżeli chcesz uciec od cywilizacji, zarezerwuj nocleg w schronisku. Dwuosobowy pokój na Hali Krupowej to wydatek 43 zł/noc od osoby.
Magdalena Kowalska