Odpowiedzi
Sprawdź swoje odpowiedzi
Pytanie 1. - a)
Upadki, skaleczenia i inne małe "katastrofy" są wpisane w rozwój każdego dziecka. Wydają się być nawet potrzebne: dzięki nim maluch uczy się dostrzegać zagrożenia i przewidywać skutki swoich poczynań. Ale, oczywiście, w miarę możliwości, powinniśmy strzec dziecko przed ryzykiem zrobienia sobie krzywdy. Dlatego nigdy nie stawiaj gorącej herbaty lub talerza z zupą w zasięgu rączek dziecka i natychmiast reaguj, gdy malec zbliża się do kontaktu. Będzie ci łatwiej, jeśli ani na moment nie spuścisz go z oka. Obserwując uważnie brzdąca, zapobiegniesz każdemu nieszczęściu.
Pytanie 2. - wszystkie odpowiedzi
Każdego roku tysiące dzieci trafia do szpitala z objawami zatrucia chemikaliami. Dlatego musisz pamiętać, by wszystkie środki czyszczące, kosmetyki oraz leki trzymać w miejscu absolutnie niedostępnym dla malca. Pamiętaj przy tym, że szafka, do której jeszcze wczoraj nie dosięgał twój dwulatek, za miesiąc może być dla niego całkowicie osiągalna. Staraj się też kupować produkty w pojemnikach ze specjalnymi zamknięciami - niektóre lekarstwa lub detergenty mają korki, które przed otwarciem trzeba najpierw docisnąć - maluch na to nie wpadnie. Zawsze trzymaj detergenty w oryginalnych opakowaniach, by przez pomyłkę nie podsunąć dziecku trującej substancji przelanej np. do butelki po soku.
Pytanie 3. - a) i b)
Najwięcej wypadków zdarza się w salonie, ale te najgroźniejsze - na schodach i w kuchni. Dlatego, jeśli malec znajduje się w tych miejscach, musisz wykazać się wyjątkową czujnością. Szczególną uwagę poświęć zabezpieczeniu kuchenki: pomyśl o kupnie blokady na piekarnik oraz panela uniemożliwiającego malcowi dotknięcie palników. Załóż zaczepy na lodówkę, szuflady i szafki. Na stopnie schodów połóż matę antypoślizgową, zamontuj bramki i zabezpiecz siatką przestrzeń między tralkami w balustradzie.
Pytanie 4. - c)
Choć to brzmi nieprawdopodobnie, to dziecko może utopić się nawet w kałuży. Dlatego, jeśli w twoim ogródku znajduje się basen lub sadzawka, musisz ją ogrodzić. Jeśli wystawiasz latem na trawniku lub tarasie dmuchany basenik, pamiętaj, by malec nigdy nie pływał w nim sam. Także po kąpieli nie pozostawiaj dziecka w jego pobliżu bez opieki - najlepiej od razu wylej wodę lub zabierz malucha do domu.
Pytanie 5. - a)
Większość wypadków wiąże się z upadkami - także ze schodów. Dlatego, jeśli masz w domu schody, w pierwszej kolejności powinnaś kupić barierkę uniemożliwiającą dziecku wdrapanie się na stopnie lub próbę samodzielnego zejścia na dół. Takie bramki przydają się również w mieszkaniu jednopoziomowym do zagrodzenia dziecku drogi na taras lub innego "niebezpiecznego" miejsca.