Eksperci wskazują prognozę pogody na tegoroczne lato w Polsce. Zaskoczenie?
Jakie pod względem pogody będzie tegoroczne lato w Polsce? To pytanie zadaje sobie wiele osób planujących wakacje w naszym kraju. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną prognozę długoterminową temperatury i opadu na czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień.

Prawdopodobnie zdecydowana większość Polaków spodziewała się i oczekiwała, że w maju będziemy się cieszyć zdecydowanie lepszą pogodą. Na razie majowe temperatury wyraźnie rozczarowują, bowiem od wielu dni na termometrach utrzymują się wartości poniżej 20 st. C, ponadto niewiele jest słonecznych momentów, a na domiar złego często zmagamy się z przelotnymi opadami deszczu.
Eksperci z IMGW opublikowali najnowszą, eksperymentalną prognozę długoterminową, która wskazuje, jakie prawdopodobnie będzie tegoroczne lato. IMGW wyjaśnia, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).
Eksperci z IMGW zaznaczają również, że nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. "Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego" - czytamy na imgw.pl.
Jaka pogoda czeka nas w tegoroczne lato?
W czerwcu w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza prawdopodobnie będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Oznacza to, że w czerwcu raczej nie powinniśmy narzekać na zbyt niską temperaturę. Niewykluczone również, że pojawią się pierwsze fale upałów.
Natomiast w kontekście czerwcowej sumy opadów atmosferycznych w kraju, ta najprawdopodobniej będzie zawierać się w zakresie normy wieloletniej.
W lipcu, jak wskazuje IMGW, na przeważającym obszarze kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Dla tzw. zmarzluchów to zdecydowanie dobra informacja.
Z kolei dla osób planujących wakacyjny urlop nad polskim morzem istotną informacją jest to, że na wybrzeżu możliwa temperatura w zakresie normy. Miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej.
Sierpień również powinien być bardzo ciepły, ponieważ obecne prognozy długoterminowe przewidują, że w tym miesiącu średnia miesięczna temperatura powietrza, na terenie całego kraju, najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z ostatnich, kilkudziesięciu lat (1999-2020). Gdy mowa m.in. o opadach deszczu, to w tym przypadku suma opadów atmosferycznych powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej.
Warto wiedzieć:Ukochana wyspa Polaków. Seniorzy, jak Piłsudski, mogą poszukać tam pięknej przyrody i zdrowia

Wrzesień przedłużeniem lata pod względem pogody?
We wrześniu średnia miesięczna temperatura powietrza, na terenie całego kraju, najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Oznacza to, że jeśli prognozy się sprawdzą, lato tak szybko nie da o sobie zapomnieć.
Natomiast miesięczna suma opadów atmosferycznych we wrześniu powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej.