Odwrócona hipoteka
Jesteś właścicielem domu lub mieszkania? Możesz zatem w prosty sposób zadbać o naprawdę wysoką jakość życia na emeryturze. System emerytalny w Polsce wciąż pozostawia wiele do życzenia. Niezmienny pozostaje fakt, że wielu seniorom mimo lat nauki i pracy, także na najbardziej odpowiedzialnych stanowiskach i w społecznie najbardziej pożądanych profesjach, brakuje środków pieniężnych na godne, spokojne życie na emeryturze. Co zatem? Czy, jako polski senior, jesteś skazany na taką sytuację w jesieni swojego życia? Otóż okazuje się, że nie. Sposobem na wysoką jakość życia na emeryturze jest odwrócona hipoteka. Rozwiązanie, bardzo popularne w krajach zachodniej Europy, w Polsce cieszy się zainteresowaniem coraz większej liczby seniorów.
"Wesołe jest życie staruszka" - czy aby na pewno?
Kabaret Starszych Panów przekonywał nas żartobliwym tonem piosenki, że jesień życia ma w sobie wiele zalet. I tak rzeczywiście mogłoby być - życie na emeryturze spokojne i wygodne, któż o tym nie marzy? Jak jednak cieszyć się życiem, jeśli z otrzymywanej emerytury nie wystarcza pieniędzy na zabezpieczenie podstawowych potrzeb w zakresie utrzymania i leczenia się. Jak podają statystyki (Informacja o sytuacji osób starszych w Polsce - raport za rok 2017 Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej), ponad połowa osób w wieku 60 lat i więcej ocenia swoją sytuację materialną, jako przeciętną. Za złą lub bardzo złą uznaje ją nieco ponad 22% seniorów. Wyższe wykształcenie i trud odpowiedzialnej pracy zawodowej nie zapewniły dzisiejszym emerytom nie tylko wysokiego, ale nawet godnego świadczenia emerytalnego. W takiej sytuacji przejście na emeryturę oznacza znaczne obniżenie poziomu życia. Na szczęście można takim negatywnym trendom skutecznie przeciwdziałać.
Czym jest renta dożywotnia?
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest odwrócona hipoteka - termin, o którym z pewnością wiele osób już słyszało, bowiem w Polsce odwrócona hipoteka funkcjonuje od ponad 10 lat, z kolei w wybranych krajach Europy zachodniej od ponad 25 lat. Hipoteka odwrócona to możliwość pozyskania dodatkowych środków pieniężnych. Warunek stanowi tutaj posiadanie mieszkania (lub domu), które właściciel nieruchomości może na owe środki zamienić. Odwrócona hipoteka występuje w dwóch modelach, tj. odwróconego kredytu hipotecznego oraz renty dożywotniej.
Pierwsza opcja, mimo iż przewidziana i uregulowana przepisami polskiego prawa, nie jest w Polsce oferowana jak dotąd przez żaden bank. To rozwiązanie, stosowane m.in. u naszych niemieckich sąsiadów, polega na oddaniu nieruchomości w ręce banku na określony czas, przez który instytucja wypłaca seniorowi określoną sumę pieniędzy. Nie od dziś wiadomo, że niemieckich seniorów stać na to, aby na emeryturze podróżować, czy kontynuować realizację swoich pasji. Co prawda w Polsce możliwości skorzystania z odwróconego kredytu hipotecznego póki co nie ma, jednak istnieją inne rozwiązania, które zdecydowanie podnoszą jakość życia także polskich seniorów.
W pełni bezpieczna, uregulowana przepisami kodeksu cywilnego i dostępna w Polsce opcja to renta dożywotnia, będąca skutecznym sposobem na pozyskanie dodatkowych środków pieniężnych, uzupełniających dochód z emerytury. Ta forma odwróconej hipoteki znana jest na całym świecie, a w naszym kraju proponują ją fundusze hipoteczne, w tym Fundusz Hipoteczny Familia S.A. Renta dożywotnia to najkrócej definiując comiesięczny zastrzyk gotówki, który senior może przeznaczyć na dowolny cel, w tym na leczenie, spłatę innych zadłużeń, czy podróż do sanatorium. Co w zamian? Prawo do dysponowania przez Fundusz mieszkaniem lub domem po śmierci właściciela nieruchomości.
Jak skutecznie zadbać o swoją sytuacją materialną na emeryturze lub pomóc bliskiemu seniorowi?
Przejście na emeryturę nie musi oznaczać obniżenia poziomu życia, jakie prowadziliśmy będąc osobami czynnymi zawodowo. Renta dożywotnia pozwala bowiem zachować porównywalną swobodę i bezpieczeństwo w zakresie sytuacji materialnej, gwarantując jednocześnie dożywotnie użytkowanie nieruchomości, w której mieszkamy. Dodatkowo, w przeciwieństwie do kredytów bankowych, czy popularnych "chwilówek", tutaj nie trzeba troszczyć się o spłatę zobowiązania. To właśnie mieszkanie (dom) stanowi spłatę renty.
Tego typu rozwiązanie to coś więcej, niż zabezpieczenie finansowe. Jak przyznają sami seniorzy korzystający z renty dożywotniej, dodatkowe pieniądze wraz z gwarancją dożywotniego mieszkania w posiadanym lokum stanowi dla nich źródło bezpieczeństwa i stabilizacji. A takie w jesieni życia to niemal luksus, prawda?
Gotówka do końca życia + opieka medyczna i prawna
To zasadnicze korzyści płynące z rozwiązania, jakim jest renta dożywotnia. Obok dodatkowych środków pieniężnych uzupełniających świadczenie wypłacane przez ZUS, senior zyskuje darmowy pakiet pomocy (Assistance) w nagłych wypadkach, opieki prawnej oraz ubezpieczenia lokalu. Dzięki rencie dożywotniej otrzymuje możliwość spłaty zadłużenia, sfinansowania długoterminowej, domowej opieki czy też usług profesjonalnej firmy sprzątającej (tak, życie na emeryturze może być w końcu naprawdę wygodne). Biorąc pod uwagę fakt, że renta dożywotnia jest dochodem nieopodatkowanym, a zarazem corocznie waloryzowanym, nikogo nie dziwi chyba fakt, że rozwiązanie to cieszy się rosnącym zainteresowaniem polskich seniorów.