Opole – atrakcje. Co zobaczyć w Stolicy Polskiej Piosenki?

Opole zna chyba każdy, bo któż nie słyszał o Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej, który w tym właśnie mieście odbywa się już od niemal 60 lat (konkretnie od 1963 roku)? Zapewne dużą część turystów to właśnie to wydarzenie przyciąga do Opola, lecz warto wiedzieć, że dzieje się tam znacznie więcej! Opole – atrakcje, zabytki, wypoczynek. Sprawdź, co czeka na Ciebie w historycznej stolicy Górnego Śląska!

article cover
.

Materiały promocyjne partnera

Opole - co warto o nim wiedzieć?

Opole znajduje się w południowo-zachodniej Polsce i jest stolicą województwa opolskiego, choć - jak to zostało wspomniane - historycznie była to także stolica Górnego Śląska. A owej historii Opole ma za sobą sporo, ponieważ jest to jedno z najstarszych miast naszego kraju, mające ponad 800 lat.

Leży zaledwie około 40 km od granicy z Czechami, około 100 od Wrocławia, 190 od Krakowa i około 300 od Warszawy. Jest to bardzo urokliwe miasto, które idealnie nadaje się do zwiedzania pieszo - w większość miejsc spokojnie da się dojść spacerem, przy okazji chłonąc opolski klimat. Co jednak konkretnie ma do zaoferowania Opole? Atrakcje dla siebie znajdą tu zarówno dorośli, jak i najmłodsi turyści - oto TOP 3 propozycji!

1. Muzyka na pierwszym miejscu

Opolski Amfiteatr Tysiąclecia to obecnie chyba najbardziej znany symbol tego miasta. To właśnie tutaj odbywa się coroczny, wspomniany już Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej, który przyciąga największe gwiazdy estrady. Kształt Amfiteatru inspirowany jest liściem figowca, który opadł na ziemię, a cała budowla znajduje się w miejscu, gdzie odnaleziona była najstarsza słowiańska osada w Opolu.

Historia historią, ale to przecież głównie o muzykę tu chodzi! Odwiedzając Opole, nie można więc pominąć Muzeum Polskiej Piosenki, które mieści się właśnie w opisywanym Amfiteatrze. Do obejrzenia jest tam ekspozycja przedstawiająca historię naszej rodzimej piosenki od lat 20. XX wieku. Co ciekawe, samemu można poczuć się jak gwiazda - w muzeum znajdują się bowiem budki do nagrywania utworów, w których każdy może zarejestrować swoją piosenkę i następnie wysłać ją mailem na pamiątkę! Najmłodsi mogą zaś wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach, jak np. zajęcia w studiu nagraniowym. 

Bilety do muzeum kosztują około 20 zł (od 15 do 25 zł), a jest ono otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-18:00. Jeśli więc jest to wyjazd pt. "Weekendowe Opole", atrakcje tego typu na pewno muszą znaleźć się na Twojej liście!

2. Opole - atrakcje niczym w Wenecji!

Przez Opole płynie zarówno Odra, jak i jej starorzecze - Młynówka. Znajduje się ono w centrum Opola, rozdzielając miasto od Wyspy Pasieki. Niektórzy faktycznie nazywają to miejsce Opolską Wenecją, ponieważ urok okolicy, czyli zadbanych, pięknych kamienic, usytuowanych wprost nad wodą, niewątpliwie przypomina włoski klimat. Podkreśla go także wyjątkowa iluminacja, która od 2007 roku oświetla fragment Młynówki (od Mostu Katedralnego do Zamkowego).

3. Urokliwy Rynek z historią

Zresztą nie tylko Młynówka przywodzi na myśl Włochy - okazuje się, że opolski ratusz także wzorowany był na budynkach pochodzących z Italii (podobno inspiracją był florencki Palazzo Vecchio). Ratusz znajduje się na rynku głównym, który do dziś zachował kształt, jaki prezentowały średniowieczne śląskie miasta. Zabudowa jest tam niezwykle klimatyczna i zadbana, a wszystkiego "strzeże" jeździec na koniu - pomnik Kazimierza I Opolskiego, który to w 1217 roku nadał Opolu prawa miejskie. Na Rynku można również napić się kawy czy zjeść pyszny obiad - knajpek jest tam naprawdę sporo. A dodatkowo kilka kroków dalej znajduje się też Aleja Gwiazd Piosenki Polskiej. Swoje autografy zostawiło tam już kilkadziesiąt wielkich osobowości estrady, jak np. Alicja Majewska, Maryla Rodowicz, Kayah czy Sebastian Karpiel-Bułecka z zespołu Zakopower.

Warto więc zatrzymać się właśnie w okolicy centrum i stamtąd mieć bazę wypadową do reszty opolskich atrakcji (a te, które tu przedstawiono, to tylko niewielki ich procent!). Co ważne, tego typu lokalizacja wcale nie musi równać się wygórowanej cenie. Przykładowo na portalu Travelist znajdziemy hotele w górach w atrakcyjnej cenie.

materiały promocyjne partnera
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas