Oto najwyższa i najniższa emerytura w Polsce
Wysokość świadczeń emerytalnych w Polsce od lat budzi niemałe kontrowersje i staje się tematem społecznej dyskusji. Z najnowszych danych ZUS wynika, że średnia emerytura w kraju nad Wisłą wynosi około 2700 złotych brutto, a liczba osób pobierających świadczenia emerytalne to 6 mln 41 tys.
Rząd planuje w 2023 r. rekordową waloryzację świadczeń emerytalnych i rent, które mają wzrosnąć o 13,8 proc. Ma to być odpowiedź na utrzymującą się od wielu miesięcy wysoką inflację, która w zdecydowanej większości mocno dotyka emerytów.
Nasz system emerytalny opiera się na założeniu, że im później przejdziemy na emeryturę, tym świadczenie będzie wyższe. Liczba osób pobierających emerytury to 6 mln 41 tys. W tej grupie 3 mln 657 tys. to kobiety
Oto najwyższe emerytury w Polsce
Zanim jednak plany rządzących staną się faktem, warto przyjrzeć się najnowszym danym, które podczas grudniowej debaty "Kobieta w XXI wieku: demografia, edukacja, zdrowie, rynek pracy i ubezpieczenia społeczne", przedstawiła prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Z informacji przekazanych przez prof. Uścińską wynika, że najwyższa emerytura dla kobiety w Polsce to aż 26 856 zł. Tak wysokie świadczenie pobiera kobieta, która przeszła na emeryturę w wieku 81 lat, z kolei jej staż pracy to 61 lat.
Jeszcze więcej, bo 37 tysięcy złotych wynosi najwyższa emeryturą, którą otrzymuje mężczyzna. Staż pracy mężczyzny emeryta - rekordzisty wynosi 67 lat.
Oto najniższa emerytura w Polsce
Najniższe świadczenie emerytalne w Polsce na tę chwilę wynosi 1 grosz. Pobiera je kobieta, której staż pracy to jeden dzień na umowie zlecenie. Z tytułu wypłacanego świadczenia emerytalnego kobieta uzbierała kapitał w wysokości niecałych trzech złotych.