Pan Błysk

Profesor J.R.R. Tolkien wymyślił i zilustrował tę zabawną i pełną niesamowitych wydarzeń opowiastkę dla własnych dzieci.

Pan Błysk, ekstrawagancki, ale sympatyczny pan z zamiłowaniem do wysokich kapeluszy, postanowił kupić sobie samochód. I pozornie zrobił niezły interes, bo na auto zamienił swój rower. Jednak był to początek całej serii niefortunnych zdarzeń. Jego pierwsza podróż w odwiedziny do przyjaciół to katalog najróżniejszych katastrof i przygód. Można by za nie obwiniać styl jazdy Pana Błyska, ale nawet on nie mógł przewidzieć, że zostanie porwany przez... trzy niedźwiedzie.

Reklama

"Autor Pana Błyska to nie ten człowiek, którego znamy jako autora sześcioksięgu Władca Pierścieni. Historyjka jest błaha, lecz pełna absurdalnych przygód, rozgardiaszu i humoru, a ilustracje, wykonane tuszem i kredkami, zadziwiają dynamizmem i liczbą szczegółów. Są też nieco podobne w stylu do rysunków Edwarda Leara.

Tolkien lubił opowiadać swoim dzieciom rozmaite historie, czy to własne, czy przerobione. Co więcej, dbał o realizm - kiedy co roku pisał list niby to od św. Mikołaja, wkładał go do koperty ze znaczkiem z Bieguna Północnego i prosił listonosza, by przynosił go jako autentyczny list lub sam kładł list w saloniku i zostawiał ślady ze śniegu, prowadzące od kominka...

Pan Błysk podoba się dzieciom - jest to raczej opowieść zbudowana wokół ilustracji niż ilustrowany tekst, bohaterami są w dużej mierze zwierzęta, a akcja rozgrywa się w wiejskim krajobrazie Anglii. Co więcej, autor nie ma protekcjonalnego stosunku do swoich słuchaczy/czytelników, wszyscy bohaterowie mówią i robią, co chcą, co prowadzi do serii drobnych, zabawnych katastrof, które usiłuje nieudolnie zażegnać policjant.

Książeczka jest nieco staroświecka - rzecz jasna. Tolkien używa dawnego systemu monetarnego z funtami, szylingami i pensami oraz zakłada istnienie systemu klasowego, lecz w sumie jest leciutka i pełna humoru."
(Agnieszka Sylwanowicz)

Co spotka po drodze pana Błyska i jego nowy samochód? Nieznane w Polsce zabawne opowiadanie twórcy Hobbita, z kolorowymi ilustracjami samego Tolkiena.
Pan Błysk
J.R.R. Tolkien

Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Dowiedz się więcej na temat: tolkien

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje