Papież Franciszek dał kobietom prawo głosu. Będą mogły głosować z biskupami
Argentyński papież Franciszek wprowadził modyfikację w prawie kościelnym. Duchowny postanowił dopuścić kobiety do głosowania podczas najbliższego Synodu. Do tej pory mogli uczestniczyć w nim jedynie mężczyźni. To wielkie zmiany dla kobiet oraz Kościoła.
Czym jest Synod biskupów? Kto jest osobą decyzyjną?
Synod biskupów jest instytucją, której zadaniem jest doradztwo w Kościele katolickim. Zgromadzenie powołuje papież, aby móc przedyskutować konkretną sprawę z członkami Synodu. Na zebraniu pojawiają się przedstawiciele Episkopatów z różnych regionów świata. Osobą zarządzającą instytucją jest papież, który zatwierdza wybór członków, ustala porządki obrad, przewodniczy Synodowi oraz decyduje o zamknięciu, przeniesieniu i rozwiązaniu instytucji. Papież powołuje również zarząd, który składa się z sekretarza i dwóch podsekretarzy.
Zobacz również: 10 lat pontyfikatu Franciszka I
Papież Franciszek modyfikuje prawo. Kobiety będą mogły głosować
Papież Franciszek od lat wspiera kobiety swoimi działaniami i dąży do zwiększenia ich roli w sprawach Kościoła. Dotychczas jedną z wprowadzonych przez niego zmian w prawie kościelnym, było umożliwienie płci żeńskiej służby przy ołtarzu oraz rozdawania komunii w Kościele. Argentyński duchowny nie poprzestał na tej modyfikacji prawa i posunął się o krok dalej.
Postanowił nadać kobietom prawa decyzyjne podczas najbliższego spotkania biskupów, a do tej pory głosować mogli wyłącznie mężczyźni. Pomiędzy 4 a 29 października 5 sióstr zakonnych dołączy do 5 księży na spotkaniu Synodu. W zebraniu będzie uczestniczyć 70 świeckich członków. Kardynał Mario Grech (sekretarz Synodu) podsumował, że 21 proc. przedstawicieli podczas październikowego zgromadzenia nie będzie biskupami, a 50 proc. będą stanowić kobiety. To wielka zmiana dla płci damskiej oraz Kościoła.
Zobacz również: Papież Franciszek w szpitalu. Co dolega papieżowi?