Pchły u psa: Jak się ich pozbyć

Niewiele trzeba, aby pojawiły się pchły u psa. Może to nastąpić w przypadku spaceru z pupilem, kontaktu z innymi zwierzętami, a także - choć zdarza się to rzadko - przywlec je na odzieży. Pchły u psa to nie tylko problem zwierzęcia - pasożyty nie tylko wprawiają zwierzę w dyskomfort, ale bagatelizowany problem ma bardzo poważne konsekwencje, które są bardzo trudne w leczeniu. Zatem, jak pozbyć się pcheł u psa? Sprawdźmy!

Jeśli pies bardzo uciążliwie się drapie, to znak, że atakują go pchły
Jeśli pies bardzo uciążliwie się drapie, to znak, że atakują go pchły123RF/PICSEL

Jak rozpoznać pchły u psa?

Jeśli w porę nie zabezpieczyliśmy naszego psa przed pchłami, istnieje ogromne ryzyko, że te wyjątkowo uciążliwe pasożyty zaatakują naszego pupila. Jak się to objawia? Przede wszystkim uporczywym drapaniem, a także obecnością odchodów pasożytów (czerwonych plamek z białą otoczką). Niestety, inwazji pcheł nigdy nie wolno bagatelizować, ponieważ zwierzę bardzo cierpi, traci swoją atrakcyjną sierść oraz może dojść do bardzo silnej anemii wskutek masowych ugryzień pasożytów.

Jak pozbyć się pcheł?

Aby pozbyć się pcheł z psa, najlepiej sięgnąć po preparaty dostępne u weterynarza. Wysoką skutecznością odznaczają się szampony, które trzeba stosować podczas kąpieli. Niestety, nie każdy pies lubi spotkania z wodą, dlatego warto zwierzaka do tego stopniowo przyzwyczajać i nie krzyczeć wtedy, gdy chce uciekać z wanny. Można również sięgnąć po specjalistyczne obroże przeciw pchłom. Jednak, dla lepszego efektu lepiej zastosować te dwie metody naraz.

Oczywiście, warto też sprawdzać na bieżąco sierść psa i często ją szczotkować, co ułatwi usunięcie schowanych we włosiu pasożytów.

Domowe sposoby na pchły u psa

Istnieje jeden sprawdzony domowy i ekologiczny sposób na usuniecie pcheł z sierści psa. Wystarczy sięgnąć po ocet! Wcześniej należy przygotować roztwór: szklankę specyfiku rozpuścić w czterech litrach wody. Tak przygotowaną mieszanką należy dokładnie spryskać sierść psa i poczekać, aż cała przeschnie. Po tym czasie można dokładnie wyczesać naszego pupila i znajdujące się w sierści martwe pchły.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć!

Walka z pchłami może być bardzo uciążliwa
Walka z pchłami może być bardzo uciążliwa123RF/PICSEL

Pchły mogą być bardzo uciążliwym problemem dla zwierzęcia i domowników. Na szczęście, bardzo trudno o fakt, aby pasożyty z psa przeniosły się na człowieka. Niemniej jednak lepiej zapobiegać atakom i zaopatrzyć się u weterynarza w preparaty przeciw pchłom.

Należy jednak pamiętać, że nawet po skończonej kuracji leczenia psa z pcheł, należy przez pewien czas obserwować pupila. Dlaczego? Ponieważ larwy pcheł mogą czaić się jeszcze przez pewien czas w domowych tekstyliach, np. w psim legowisku. Dlatego raz na jakiś czas warto wyprać psie posłanie w wysokiej temperaturze.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas