Reklama

Pele spocznie na szczycie wieżowca. To cmentarz wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa

Pele, uważany za jednego z najwybitniejszych piłkarzy odszedł 29 grudnia 2022 roku. Dziś (03 stycznia 2023) odbędzie się pogrzeb legendy futbolu. Brazylijczyk przed śmiercią wybrał miejsce pochówku. - Nie wygląda na cmentarz – zaznaczył Pele, tłumacząc, dlaczego pragnie spocząć w Memorial Necropole Ecumenica.

Pele, a właściwie Edson Arantes do Nascimento zmarł 29 grudnia 2022 roku. Brazylijczyk, nazywany przez wielu "królem futbolu" przez ostatnie lata toczył nierówną walkę z rakiem jelita grubego. Odszedł, mając 82 lata. Pozostawił pogrążoną w żałobie rodzinę oraz zrozpaczonych fanów.

Zobacz również: Zmarł Pele, trzykrotny mistrz świata. Miał 82 lata

Reklama

Pele zmarł. Brazylia żegna "króla futbolu"

Pele był dla Brazylijczyków niezwykle ważną postacią. To kraj, który jak żaden inny kocha piłkę nożną. Śmierć legendy poruszyła wiernych kibiców - w tym również przedstawicieli władz państwowych. Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro ogłosił trzydniową żałobę narodową.  Oficjalne uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w Brazylii już w poniedziałek. Trumna z ciałem Pelego została wówczas wystawiona na stadionie Santosu, Estádio Urbano Caldeira (piłkarz strzelił tam kilkaset goli). Fani tłumnie przybyli pożegnać idola i uczcić pamięć o nim. W uroczystości wzięła udział także była żona napastnika. Marcia Aoki nie kryła wzruszenia. Pochylając się nad trumną, płakała.  

Dziś (3 stycznia 2023) odbędzie się uroczysty pochówek Pele. To zwieńczenie trwających od wczoraj uroczystości żałobnych. Po południu (czasu polskiego) trumna z ciałem legendarnego piłkarza zostanie przetransportowana do Memorial Necropole Ecumenica. Pele w 2003 roku wybrał miejsce swojego spoczynku. To bardzo oryginalny cmentarz. Znajduje się bowiem na szczycie wieżowca.

Zobacz również: Pele nie żyje. Piłkarz walczył z ciężkim nowotworem jelita grubego

Pele spocznie na cmentarzu wpisanym do Księgi Rekordów Guinnessa

Memorial Necropole Ecumenica to 14-piętrowy budynek położony niedaleko stadionu Estádio Urbano Caldeira. Wieżowiec jest prywatnym cmentarzem, najwyższym na świecie miejscem pochówku ludzi, wypisanym  do Księgi Rekordów Guinnessa. Obiekt może pomieścić aż 15 tys. nagrobków. Na dachu znajduje się elegancka kawiarnia. Odwiedzający mogą odpocząć przy wodospadzie i kontemplować w tropikalnym ogrodzie.

Pele podkreślał, że cmentarz Memorial Necropole Ecumenica zachwycił go niecodziennym klimatem. - To miejsce, w którym promieniuje pokój i cisza i które nie wygląda na cmentarz - zaznaczał w rozmowie z brazylijskimi mediami. 

Piłkarz pragnął spocząć w 14-piętrowym obiekcie nie  tylko ze względu na jego oryginalność. Z wieżowca rozpościera się widok na stadion Santosu. W ten sposób napastnik chciał uhonorować swój ukochany klub.

Zobacz również: Pele i jego niesamowita historia. Od pucybuta do króla futbolu

Dlaczego Pele postanowił spocząć na 9 piętrze Memorial Necropole Ecumenica? Ta cyfra dla piłkarza miała symboliczne znaczenie. Ojciec zmarłego napastnika, Dondinho, również zawodowo grał w piłkę nożną. Nosił koszulkę z numerem 9. Pele często podkreślał, że wiele zawdzięcza tacie. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pogrzeb
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy