Pięć najmocniejszych zdjęć, które symbolicznie podsumowują 2021 rok
Za nami podsumowania minionego roku. Kolejny rok, którego tłem była pandemia koronawirusa, był pełen niepokoju, nadziei i prób normalnego funkcjonowania. Przedstawiamy wam pięć najważniejszych zdjęć, które symbolicznie podsumowują rok 2021. Te kadry były szeroko komentowane również w Polsce.
Szturm na Kapitol w Stanach Zjednoczonych
Początek roku 2021 przyniósł Stanom Zjednoczonym wydarzenia, które odbiły się ogromnym echem na całym świecie. To właśnie wtedy izby Kongresu prowadziły obrady mające potwierdzić zwycięstwo Joe Bidena w wyborach z listopada 2020 roku. Donald Trump wielokrotnie podważał wyniki wyborów sugerując, że zostały one sfałszowane i namawiając swoich zwolenników do walki. Efektem jego licznych wystąpień był atak na Kapitol. 6 stycznia 2021 roku w czasie obrad do budynku Kapitolu wtargnęli uczestnicy szturmu, którzy dopuszczali się licznych aktów wandalizmu i rabunku, zanim (dopiero po kilku godzinach) zostali usunięci przez siły policyjne.
W wyniku tych wydarzeń na Kapitolu śmierć poniosło 5 osób, a co najmniej 138 policjantów zostało rannych. W rok zarzuty postawiono łącznie ponad 700 osobom uczestniczącym w szturmie.
Ucieczka z Kabulu
15 sierpnia talibowie wkroczyli do stolicy Afganistanu – Kabulu. Bezpośrednią przyczyną ofensywy talibów i przejęcia przez nich władzy była decyzja o całkowitym wycofaniu wojsk USA i NATO z Afganistanu. Jednym z najgłośniejszych wydarzeń przy okazji przejęcia władzy w Afganistanie przez talibów była dramatyczna ewakuacja ludności. W nocy z 15 na 16 sierpnia pokład amerykańskiego transportowca C-17A Globamster ewakuował z Kabulu aż 640 obywateli pomimo, że był przystosowany do transportu 150 osób. To zdjęcie obiegło cały świat.
Śmierć gorylicy Ndakasi
Andre Bauma poznał Ndakasi, gdy miała zaledwie dwa miesiące. Znalazł ją, gdy tuliła się w objęciach swojej martwej matki, zabitej przez kłusowników. Świat poznał ją za sprawą selfie wykonanego przez Andre Bauma w 2019 roku. Zdjęcie stało się viralem Ndakasi i Ndeze, czyli inna gorylica, przybrały na zdjęciu dokładnie taką samą pozę, jak człowiek. Ndakasi zmarła w październiku w objęciach swojego opiekuna w wieku zaledwie 14 lat. Zdjęcie umierającej gorylicy obiegło cały świat.
Śmierć 19-letniego Syryjczyka na granicy
Jesień przyniosła kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej. Tysiące uchodźców z Bliskiego Wschodu utknęło na granicy, a pogarszające się warunki pogodowe i ograniczona możliwość pomocy humanitarnej doprowadziły do kolejnych tragedii. W listopadzie wyłowiono z Bugu ciało 19-letniego Syryjczyka - Ahmeda, który utonął próbując przedostać się do Polski. Jego pogrzeb odbył się na miejscowym cmentarzu małej społeczności muzułmańskich Tatarów w Bohonikach.
Protesty po śmierci Izabeli z Pszczyny
30-letnia Izabela z Pszczyny zmarła w wyniku wstrząsu septycznego, była w 22. tygodniu ciąży. Dziecka nie udało się uratować, a dobę później zmarła Izabela. Po tym, jak 29 października informację o śmierci kobiety do mediów przekazała pełnomocniczka rodziny, w sieci podniosły się głosy przerażonych i wstrząśniętych sprawą ludzi w całej Polsce. W mediach społecznościowych powstała akcja #anijednejwięcej, a w całej Polsce odbywały się protesty przeciwko zakazowi aborcji oraz marsze upamiętniające Izabelę z Pszczyny.
Czytaj więcej:
Miliony Polaków cierpią na przewlekłą chorobę nerek. Lata bez objawów
Zakaz reklam chirurgii plastycznej wśród najmłodszych
Zobacz także: