Reklama

Pięć powodów, dla których warto mieć kota

Są słodkie, puchate i przyjemnie mruczą. Bywają też złośliwe, uparte i bardzo niezależne. Koty, bo o nich mowa, są obok psów naszymi ulubionymi pupilami. Oto pięć powodów, dla których warto zakochać się w tych zwierzakach!

Łagodzą stres

Wieloletnie badania naukowców wykazały, że koty pomagają obniżyć poziom stresu oraz złagodzić lęki. Regularne zabawy z kotem uspokajają i podnoszą poziom endorfin. Właściciele kotów rzadziej odczuwają stres i są o 30% mniej narażeni na ataki serca i udary mózgu. 


Leczą bezsenność

Badania brytyjskich naukowców wykazały, że właściciele kotów chętniej śpią ze swoim pupilem, niż z własnym partnerem i lepiej się wysypiają! Nic dziwnego, aż 41% badanych stwierdziło, że spanie z kotem pomogło im zwalczyć bezsenność, a obecność pupila wycisza ich i uspokaja. 

Reklama

Chronią przed alergiami

Niemożliwe? A jednak! W 2002 roku Narodowy Instytut Zdrowia USA podzielił się z opinią publiczną wynikami badań, z których wynika, że dzieci poniżej roku życia, mający regularny kontakt z kotem, zdecydowanie rzadziej zapadały na alergie - nie tylko te na zwierzęta domowe! Badacze przekonują, że przyszli rodzice powinni przygarnąć kota już na etapie planowania rodziny i od pierwszych tygodni życia dziecka pozwalać mu na bliski kontakt ze zwierzakiem. 

Mogą uratować ci życie

Cierpiąca na cukrzycę Amerykanka Amy Jung spała, gdy dostała nagle drgawek spowodowanych znacznym spadkiem cukru. Adoptowany przez nią zaledwie kilka godzin wcześniej kot wskoczył na nią i trącał łapkami tak długo, aż kobiecie udało się przebudzić. Amy zaczęła wołać swojego syna, ten jednak również spał i nie słyszał jej wołania. Kot zeskoczył z łóżka i pobiegł do chłopca, którego równie szybko obudził. W Montanie inny kot obudził swoich właścicieli, kiedy tylko wyczuł wydobywający się z rury gazowej zapach. Koty to również jedyne zwierzęta, które momentalnie wyczuwają zbliżający się atak padaczki! 

Regenerują mięśnie i leczą rany

To niesamowite, ale kocie mruczenie ma lecznicze właściwości. Badacze udowodnili, że wibracje od 20 do 140Hz obniżają ciśnienie, pomagają w odpowiednim rozroście kości, a nawet regenerują mięśnie i leczą niewielkie rany! Wielu naukowców twierdzi, że kot to zdrowie - właściciela! Chyba nie macie już wątpliwości?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy