Pięć złych nawyków, które cię postarzają. Czego warto się oduczyć?

By cieszyć się dłużej młodym wyglądem, warto przyjrzeć się temu, jak wygląda nasz tryb życia i czy nie kultywujemy małych, a fatalnych w skutkach, nawyków dodających nam niepotrzebnie lat.

Częste wizyty w solarium w dłuższej perspektywie wpłyną negatywnie na nasz wygląd
Częste wizyty w solarium w dłuższej perspektywie wpłyną negatywnie na nasz wygląd123RF/PICSEL

Dbając o siebie, nie tylko możemy cieszyć się lepszym zdrowiem, ale też bardziej atrakcyjnym wyglądem. Dobrze zbilansowana dieta, bogata przede wszystkim w rośliny strączkowe i oliwę z oliwek ma zbawienny wpływ na świeży wygląd naszej skóry. Doskonałe efekty przynosi też wzbogacenie menu o orzechy, winogrona, śliwki, jabłka, a także bób i warzywa liściaste. Nie można zapominać o aktywności fizycznej - niezależnie od wieku. Codzienne ćwiczenia poprawiają działanie całego organizmu, który emanuje energią i zdrowiem.

Istnieją też oczywiście nawyki, które warto wyplenić, gdyż zupełnie niepotrzebnie dodają nam lat.

Złe nawyki, które postarzają

Zbyt częste opalanie się na słońcu i w solarium powoduje przedwczesne starzenie się skóry. Ekspozycja na promienie UV może być przyczyną przebarwień skóry, wczesnych zmarszczek, pojawienia się piegów, zmiany kolorytu skóry, a także ujawnieniem się tak zwanych "pajączków".

Nadmiar soli w naszej diecie aktywuje mechanizm skrócenia telomerów - twierdzą naukowcy z Georgia Regents University. Te fragmenty chromosomów są odpowiedzialne za ochronę naszych komórek przed pojawiającymi się w reprodukcji defektami. Im krótsze są telomery, tym szybciej komórki ulegają degradacji, czyli po prostu starzeniu.

Słodycze także nie wpływają pozytywnie na wygląd - i wcale nie chodzi o dodatkowe kilogramy. Nadmiar cukru w diecie aktywuje mechanizm prowadzący do niszczenia kolagenu i elastyny. Przez to nasza skóra wiotczeje i staje się mniej elastyczna. 

Palenie papierosów w dłuższej perspektywie czasu prowadzi do pojawienia się obwisłej skóry na policzkach, worków pod oczami i większej liczby zmarszczek. Należy do tego również dodać inne, znane szeroko, negatywne skutki nałogu nikotynowego, z nowotworami włącznie.

Również spożywanie, a zwłaszcza nadużywanie alkoholu powoduje spustoszenie w organizmie, nie omijając wyglądu skóry i tego na ile lat wyglądamy. Alkohol jest rozkładany w wątrobie i nerkach, a ten proces wymaga zużycia przez nasze ciało dużej ilości wody. By rozłożyć i pozbyć się 250 ml ten substancji wydalamy aż 600 ml moczu. Tym samym osoby pijące cierpią na niedobór płynów, który odbija się także na wyglądzie i zdrowiu skóry.

Proste, zdrowe nawyki mogą pomóc nam w odsunięciu widma starzenia się skóry
Proste, zdrowe nawyki mogą pomóc nam w odsunięciu widma starzenia się skóry123RF/PICSEL
"Na zdrowie": Marchewka chroni przed groźnymi chorobamiInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas