PIERWSZE TRZY MIESIĄCE ŻYCIA...

SĄ BARDZO WAŻNE W OBSERWACJI NIEMOWLĘCIA. Jeżeli maluszek pręży się (wygina do tyłu, prostuje nóżki), należy zwrócić się o pomoc do specjalisty (pediatry, który skieruje do neurologa lub do doświadczonego fizjoterapeuty-rehabilitanta).

Podstawowym wyznacznikiem tego, że coś jest nie w porządku, będzie zachowanie dziecka podczas leżenia na brzuszku. Jeżeli maleństwo tego nie lubi (płacze, nie podnosi główki, pręży się), warto zasięgnąć porady specjalisty. Takie zachowanie dziecka oznacza, że mięśnie brzuszka, plecków i barków nie pracują prawidłowo i konieczne jest wykonywanie z nim odpowiednio dobranych ćwiczeń, które zmuszą do pracy "leniwe" mięśnie i wyrównają dysproporcje. Trzymiesięczny maluch powinien leżeć na brzuszku, miękko opierając się na łokciach (nie odginać się na sztywnych rączkach do góry ani nie opadać na materac).

- W DIAGNOZOWANIU NAPIĘCIA MIĘŚNIOWEGO POMAGAJĄ ORTOPEDZI

Oceniają oni nie tylko stan stawów biodrowych, ale również mogą zaobserwować asymetrię napięcia mięśniowego. Dlatego warto, by każde niemowlę w wieku 6 tygodni odbyło rutynową wizytę u ortopedy.

- PRZYCZYNĄ OBNIŻONEGO NAPIĘCIA MIĘŚNIOWEGO U NIEKTÓRYCH DZIECI MOGĄ BYĆ ZABURZENIA METABOLICZNE

Nieprawidłowości w gospodarkce wapniowo-fosforowej mogą wpływać na kondycję tkanki łącznej (zatem również więzadeł i ścięgien). Dlatego takie maluszki wymagają dodatkowej diagnostyki.

Mam dziecko
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas