Reklama

Reklama

Pilny apel do Polaków. W tych województwach przewidują istny armagedon

Nad Polskę dotarła fala silnych mrozów. Wyjątkowy niskich temperatur doświadczymy już w ten weekend, a utrzymają się przynajmniej do 18 grudnia. W związku z sytuacją w naszym kraju Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty.

Siarczysty mróz w całej Polsce

Synoptycy z IMGW przekazali ważne informacje na temat srogiej zimy, która zawitała w Polsce. Siarczysty mróz zaobserwowano już w naszym kraju w nocy z czwartku na piątek (15-16 grudnia).

Minimalna temperatura, jakiej możemy spodziewać się w weekend to -15 stopni na Suwalszczyźnie, Warmii i Mazurach, a także na Pomorzu. Lokalnie termometry pokazywać mogą jednak nawet do -19 st. C. Na pozostałych regionach temperatura oscylować będzie między -10 do -3 st. C.

Noc przyniesie spore zachmurzenie, a większe przejaśnienia mogą pojawić się na południu i wschodzie Polski, a także strefie nadmorskiej, gdzie ponadto spodziewać możemy się opadów śniegu.

Reklama

Synoptycy ostrzegają też przez marznącą mżawką, którą najpewniej zaobserwują mieszkańcy południowo-wschodniej części naszego kraju. W tym regionie może pojawić się również deszcz powodujący gołoledź. Z kolei na Pomorzu zapowiadane są gęste mgły, ograniczające widoczność do 200 metrów. Prognozy mówią też o słabym i umiarkowanym wietrze - napływającym z kierunków południowych i wschodnich.

Groźne zjawiska. IMGW ostrzega

Groźne zjawiska w piątek, 16 grudnia (komunikat IMGW: ważność: piątek i piątek/sobota od godz. 07.30 do godz. 07.30 dnia 17 grudnia)

  • w woj. śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim i lubelskim opady marznącego deszczu powodującego gołoledź
  • w woj. opolskim, śląskim, małopolskim, mazowieckim, lubelskim i podlaskim intensywne opady śniegu - miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 7 cm do 10 cm

Groźne zjawiska w nocy z piątku na sobotę (16/17 grudnia)

  • na Warmii, Mazurach, Podlasiu i Pomorzu silny mróz - temperatura minimalna miejscami spadnie do -14 st. C, możliwe -19 st. C
  • na południowym wschodzie opady marznącego deszczu powodującego gołoledź
  • na północnym zachodzie lokalnie marznące mgły ograniczające widzialność do 200 m

Czytaj również: Wielkie świąteczne rozczarowanie? Taka pogoda czeka nas w Boże Narodzenie

Alert IMGW - chodzi o fatalne warunki na drogach

To co czeka nas w ciągu najbliższych dni to nie tylko silny mróz. Synoptycy z IMGW alarmują o kilku poważnych pogodowych zagrożeniach. W Polsce mogą w najbliższy weekend pojawić się śnieżyce i gołoledzie. 

W związku z tym wydano ostrzeżenia I stopnia dotyczące śnieżyc i mrozów, a także ostrzeżenia II stopnia, które mówią o marznących opadach, a tym samym fatalnych warunkach drogowych.

Marznący deszcz w Polsce może utrzymać się do piątkowych godzin wieczornych w województwach: śląskim, małopolskim, części świętokrzyskiego, podkarpackim i południowej części województwa lubelskiego.

Eksperci apelują do kierowców o zachowanie ostrożności. Gołoledź stanowi na drogach poważne niebezpieczeństwo. Nie trzeba też chyba nikomu przypominać, że w takich warunkach zimowe opony to absolutna konieczność.

Synoptycy zapowiadają także opady śniegu (woj. lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, małopolskie, śląskie, opolskie), które ustaną najpewniej dopiero w piątek (16.12) po godzinie 15.

Groźne zjawiska w nocy z soboty na niedzielę

  • na wschodzie i południu kraju silny mróz - temperatura minimalna miejscami spadnie do -17 st.C, w rejonach podgórskich Karpat do około -19 st.C
  • liczne gęste marznące mgły, miejscami osadzające szadź i ograniczające widzialność do 100-200 m

Sprawdź: Tak odmrozisz szybę samochodu w kilka sekund. Zapomnij o skrobaczce

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pogoda | mróz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy