Płacą 3 tys. złotych za 20 gramów. Skarb znajdziesz nad polskim morzem
Oprac.: Aleksandra Tokarz
Dla jednych dekoracyjny, dla drugich magiczny, dla kolejnych pełen zdrowotnych właściwości. Jantar, amber, złoto Bałtyku. Bursztyn we własnej osobie. Stając się nieodłącznym elementem wakacji nad morzem, dziś jest tym kamieniem, którego na swojej drodze chciałby spotkać niejeden turysta - nazywając prawdziwym skarbem polskiego morza. Podczas wypoczynku wytęż więc wzrok. Może bowiem kosztować fortunę.
Bursztyn - niepozorny, żółto-pomarańczowo-różowy, w dotyku ciepły i przyjemny - jest prawdziwym skarbem polskiego morza. Nazywany kamieniem, wcale nie jest nim w tradycyjnym rozumieniu tego słowa. Bursztyn jest bowiem utwardzoną żywicą drzew, często zatapiającą w swoim wnętrzu kawałki roślin czy małych zwierząt, na przykład owadów. Fascynujący i niezwykły, zachwyca swoją historią.
Historia bałtyckiego bursztynu sięga około 40 milionów lat. Stosunkowo młode Morze Bałtyckie, wieki temu porośnięte było lasami, których drzewa z niewiadomych dotąd przyczyn zaczęły ronić spore ilości żywicy. Ta, po drodze niejednokrotnie porywając małe owady lub części roślin, skamieniała i w twardych bryłkach przetrwała do dziś.
A podczas gdy dziś wielu docenia bursztyn szczególnie z uwagi na cechy wizualne, przed laty był on jednym z tych kamieni szlachetnych, w którego posiadanie chciał wejść każdy.
Przed czym chroni bursztyn? W jego magiczną moc wierzyły już nasze babcie
Bursztyn od lat jest magicznym kamieniem, według wierzeń chroniącym przed urokami, klątwami i złymi ludźmi. Jego dobroczynne właściwości przed laty doceniały już nasze babcie - uważając za talizman o aktywizującym i oczyszczającym wpływie na organizm, który w swojej kolekcji chciał mieć każdy. Szczególnie, że wielu uważało go także za kamień sukcesu.
Przyjazny człowiekowi, od wieków służył więc nie tylko do celów dekoracyjnych. Podczas gdy jedni wierzyli w jego magiczne właściwości, inni doceniali go z uwagi na lecznicze działanie. Medycy przepisywali go na bóle głowy, artretyzm czy problemy z sercem, a pacjenci przygotowywali kolejno na jego bazie prozdrowotne napoje czy nalewki.
Z wykorzystania bursztynu nie rezygnuje także współczesna medycyna - stosując kwas bursztynowy w produkcji maści i kremów na dolegliwości reumatyczne, astmatyczne, owrzodzenia i podrażnienia skóry. Wielu nazywa go zaś prawdziwym amuletem. Od innych, szlachetnych kamieni wyróżnia go jednak to, że możesz natknąć się na niego nawet podczas krótkiego spaceru wybrzeżem.
Gdzie najlepiej szukać bursztynu? Zwróć uwagę na te szczegóły
Bryłki bursztynu trafiają na brzeg wyrzucone przez sztormowe fale. Na poszukiwania naturalnej pamiątki z wakacji warto więc wybrać się wtedy, gdy pogoda sprzyja silnym wiatrom - szczególnie tym północnym lub północno-wschodnim.
Bursztyn ma znacznie większe szanse wypłynąć na powierzchnię zaplątany w wyrzucone przez morze wodorosty lub patyki, aniżeli samodzielnie. Nie warto się więc łudzić - znalezienie czekającego tylko na nas, prażącego się dostojnie w słońcu okazałego kawałka bursztynu graniczy niemal z cudem. Uwagę warto jednak zwrócić na... mewy. Te, krążąc nad skupiskiem wodorostów w poszukiwaniu pożywienia, mogą stać się odpowiednią wskazówką. Tam, gdzie są, może znajdować się też bursztyn.
Zobacz również:
Najlepszym miejscem na zbieranie bursztynów w Polsce określa się wybrzeże gdańskie na wschód od Wyspy Sobieszewskiej. W poszukiwania skamieniałej żywicy warto także wybrać się na plaże znajdujące się między Jantarem a Mikoszewem.
Warto przy tym pamiętać, że zbieranie bursztynu jest w Polsce legalne wyłącznie pod kilkoma warunkami. Kawałki żywicy zbierać można wyłącznie ręcznie - prawo zabrania używania do tego celu specjalnych maszyn - pomp czy sit. Istotne jest również miejsce. Bursztyny można legalnie zbierać wyłącznie na plaży i pobrzeżach - zabronione jest szukanie surowca na wydmach, w pobliskich lasach czy w parkach narodowych.
Na poszukiwania warto wybrać się wczesnym rankiem. Pamiętając przy tym, że gra jest warta świeczki. Popularny jantar lub amber może bowiem kosztować fortunę.
Ile kosztuje 50 g bursztynu? Oto jaki bursztyn jest najdroższy
Cena bursztynu zależeć może od wielu czynników - w tym przede wszystkim od kształtu, koloru, jednorodności oraz masy bryłki. Im większa masa i rzadszy kolor bez plam, tym wyższa cena. Zdecydowanie najdroższym bursztynem określa się ten o białej barwie. Jest bowiem najrzadziej występującą, a tym samym najbardziej cenioną odmianą.
Ile kosztuje bursztyn? Za bryłki skamieniałej żywicy o masie poniżej 0,01 kg otrzymać można około 300 złotych za kilogram. Te o masie poniżej 0,1 kg kosztować będą około 7 tys. złotych za kilogram. Jeśli masa bursztynu waha się pomiędzy 0,1 a 0,2 kg, jego cena sięgnie około 14 tys. złotych za kilogram. Za bryłki o masie powyżej 0,2 kg otrzymać można około 20 tys. złotych za kilogram.
Zobacz również: Latem nie wybieraj tego modelu. Odparzenia to dopiero początek