Masz ochotę na pamiątkę z wakacji? Uważaj, bo ta jedna kosztuje krocie

Kiedy wyjeżdżamy na wakacje nad morze, to bardzo często mamy ochotę wziąć ze sobą trochę piasku na pamiątkę. W tym roku musisz jednak bardzo uważać, bo odkąd z jednego kraju zniknęło 6 ton piasku, władze tego państwa wprowadziły surowe kary!

Wracając z wakacji niektórzy w ramach pamiątki zabierają ze sobą piasek. To już niedługo ma się skończyć w jednym kraju
Wracając z wakacji niektórzy w ramach pamiątki zabierają ze sobą piasek. To już niedługo ma się skończyć w jednym kraju123RF/PICSEL

Często zdarza się tak, że wracając z cudownych wakacji znad morza, podczas ostatniego wieczoru, idziemy na plażę, żeby zabrać na pamiątkę dla siebie lub kogoś bliskiego trochę piasku. Od teraz nie będzie to jednak takie proste, jak mogłoby się wydawać! W jednym z krajów władze wprowadziły surowe kary za próbę wywiezienia piasku poza jego granicę.

Koniec kradzieży z piaskiem

O jaki kraj chodzi? Sprawa tyczy się Włoch! Italia to bowiem nie tylko państwo słynące z pizzy czy makaronu, lecz także wspaniałych plaż, a sami Włosi idą nawet o krok dalej i twierdzą, że to właśnie u nich są one najpiękniejsze na świecie. Trudno im się dziwić, bo tamtejsze nadmorskie miejsca rzeczywiście zapierają dech w piersiach i niektórzy są nimi tak zachwyceni, że chcą zabrać kawałek rajskiego nieba ze sobą...

Władze Sardynii w końcu stwierdziły jednak, że czas ukrócić "darmowe pamiątki" i tym sposobem wprowadziły ostrzeżenie dla turystów, którzy chcą zabierać piasek ze sławnych białych plaż. Jeśli ktoś zostanie przyłapany, może spodziewać się grzywny w wysokości 3 tysięcy euro, a nawet pójść do więzienia za kradzież mienia publicznego! 

Chociaż wydaje się to grubą przesadą, to kary są tak surowe ze względu na obcokrajowców, którzy od lat ignorowali lokalne przepisy i pomimo zakazów i tak zabierali ze sobą piasek.

W 2021 roku z Sardynii skradziono aż 6 ton piasku!
W 2021 roku z Sardynii skradziono aż 6 ton piasku!123RF/PICSEL

Na Sardynii brakuje 6 ton piasku

Problem kradzieży piasku nagłośniła specjalnie założona w tym celu grupa Sardegna Rubata e Depredata (Okradziona i splądrowana Sardynia). Jej członkowie oszacowali, że tylko w 2021 roku z sardyńskich plaż wykradziono 6 ton piasku!

- "Tylko ułamek turystów odwiedzających Sardynię spędza czas na wykopywaniu do 40 kilogramów piasku, co zrobiła jedna francuska para w 2019 roku, ale jeśli pomnożymy połowę tej kwoty przez pięć procent z miliona turystów rocznie... Przyczyniłoby się to znacząco do zmniejszenia liczby plaż" - powiedział w rozmowie z BBC naukowiec Pierluigi Cocco.

W związku z tym, będąc w tym roku na Sardynii trzeba pomyśleć nad inną pamiątką niż biały piasek...

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas