Plastiku unikaj jak ognia
Kubek wielokrotnego użytku zamiast tego plastikowego, butelka metalowa lub szklana zamiast plastikowej, bawełniana bądź lniana torebka zamiast reklamówki - oto, jak małymi krokami możemy przyczynić się do zmniejszenia zużycia plastiku.
Areta Szpura, niegdyś związana z branżą modową, obecnie w swojej książce "Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety" zachęca do tytułowego ratowania planety. W jednym z jej rozdziałów, który przygotowała we współpracy z Agą Kozak, pokazuje, jak ograniczyć zużycie plastiku. Jak zacząć? Najskuteczniejszą metodą, czyli małymi krokami.
- Zamawiając drinka czy lemoniadę, powiedz: poproszę bez słomki; zaopatrz się z metalową butelkę na wodę i noś ją przy sobie; spakuj do torebki kilka materiałowych siatek na zakupy; wypij kawę na miejscu, w ceramicznym kubku czy filiżance, żeby uniknąć niepotrzebnego plastiku; omijaj centra handlowe - trudno tam o etyczne zakupy - wyliczają.
W dzisiejszych czasach plastik, niestety, jest wszechobecny. Jak zużywać go mniej? Autorki przypominają o zasadzie 5R: refuse, reduce, reuse, recycle, rot (odmawiaj, ograniczaj zużycie, użyj ponownie, poddaj recyklingowi, kompostuj).
- Ważne, aby zrozumieć, że to, co wyrzucasz, w jakiejś formie do ciebie wraca - w postaci zanieczyszczenia wód, powietrza, a idąc dalej - nawet pokarmu. Inwestuj w przedmioty wielokrotnego użytku, nawet jeśli są droższe. W skali całego życia zdecydowanie ci się to opłaci! - przekonują.
Ich zdaniem, najlepiej - i jednocześnie najtrudniej - jest zmienić myślenie i uświadomić sobie, że plastik jest właściwie wszędzie.
- Jesz lody plastikową łyżeczką, jednorazowy kubek na kawę ma plastikową nakładkę, a wodę kupujesz w butelce w tworzywa sztucznego. Trzeba zacząć to dostrzegać i w sytuacjach, w których przed naszymi oczami pojawia się plastik, umieć z niego rezygnować - zauważają.
Na koniec podają też praktyczną listę zamienników plastiku. I tak podczas zakupów jednorazowy kubek na kawę najlepiej jest zastąpić naczyniem wielokrotnego użytku, podobnie z plastikową butelką - lepszym rozwiązaniem będzie ta metalowa bądź szklana.
- Musisz kupić coś w plastiku? Kup jak największą pojemność, żeby wystarczyło na dłużej. A jeśli produkt, który kupujesz, nie nadaje się do recyklingu, postaraj się go nie kupować - kwitują.