Reklama

Reklama

Platformy streamingowe walczą o zysk. Koniec współdzielenia konta na Netflixie?

Platformy streamingowe zyskały wielkie zainteresowanie, teraz jednak muszą się mierzyć z problemami poniekąd nim wywołanymi. Widzowie, chcąc płacić mniej, udostępniają swoje hasła do kont znajomym czy rodzinie. W ten sposób serwisy tracą dużą część zysku, dlatego planują pewne zmiany, który miałyby temu zapobiec.

Serwisy streamingowe kilka lat temu na stałe zagościły w domach polskich widzów, a jeszcze większą popularność zdobyły w trakcie pandemii koronawirusa. Tradycyjna telewizja straciła część odbiorców, szczególnie wśród młodych ludzi. 

Netflix - pakiety i ceny

Najpopularniejszą platformą wciąż jest Netflix, choć zaczął on notować spadki. Powodów jest kilka, a wśród najczęściej wymienianych znajduje się coraz większa konkurencja na rynku, a tego spadek jakości w stosunku do ceny.

Obecnie w ofercie znajdują się trzy pakiety: 

Reklama

  • podstawowy - 29 zł miesięcznie
  • standard - 43 zł miesięcznie
  • premium - 60 zł miesięcznie

Pakiety różnią się przede wszystkim ilością urządzeń mogących jednocześnie korzystać z serwisu (odpowiednio: jedno, dwa lub cztery), a także jakością obrazu. Wiele osób dobiera się w większe grupy po to, aby płacić mniej.

Czytaj także: Netflix chce wprowadzić kary za nieuczciwe współdzielenie konta

Serwisy streamingowe - ceny

Wiele widzów w Polsce coraz chętniej korzysta z HBO MAX czy Disney+, który w naszym kraju zadebiutował w czerwcu 2022 roku. Oprócz nich są również Apple TV+, Amazon Prime Video czy Viaplay.

Platformy te mają nieco inne polityki niż Netflix, gdyż nie oferują różnych pakietów. Jeśli chodzi o ich ceny, to kształtują się one następująco:

  • HBO MAX - 29,99 zł miesięcznie (lub 19,60 zł przy płatności z góry za cały rok)
  • Disney+ - 28,99 zł miesięcznie (lub 19,59 zł przy płatności z góry za cały rok)
  • Apple TV+ - 24,99 zł miesięcznie
  • Amazon Prime Video - 49 zł za rok
  • Viaplay - 34 zł miesięcznie

Zmiany w platformach streamingowych

Serwisy planują jednak w przyszłości pewne zmiany, które mają zapobiec dzieleniu kont przez zbyt dużą liczbę użytkowników. Netflix już zapowiedział walkę z tym zjawiskiem - od 2023 roku platforma ma ograniczyć możliwość korzystania z jednego konta przez osoby z różnych gospodarstw domowych. Ma się to odbyć dzięki weryfikacji mailowej lub sms-owej przy próbie zalogowania. 

Serwis nie zamierza jednak blokować dostępu do cudzego konta, zamiast tego pojawi prośba o wprowadzenie kodu weryfikacyjnego dla swojego urządzenia. Kod otrzyma główny właściciela konta i będzie musiał być wprowadzony w ciągu 15 minut.

Z kolei inne zmiany czekają HBO MAX. Platforma ma się połączyć z Discovery+, co prawdopodobnie będzie skutkować nowym serwisem streamingowym. Pierwsze zmiany mają nastąpić w Stanach Zjednoczonych już w kwietniu przyszłego roku, natomiast na pozostałych rynkach w 2024 roku. Na razie nie wiadomo, czy są szykowane podobne rozwiązania jak w przypadku Netflixa.

Zobacz również: Seriale i filmy na jesień 2022. 10 propozycji na długie wieczory

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Netflix | serwisy streamingowe | platformy streamingowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy