Polaków już na to nie stać. Sporo z nich rezygnuje

„Sprzedam dom w stanie surowym”. Rośnie oferta niedokończonych domów na sprzedaż. Coraz więcej osób decyduje się też na sprzedaż mieszkania w stanie deweloperskim. Polacy rezygnują z budowy z różnych powodów, ale jednym z nich są przerastające ich koszty. Czy zaczyna się sprawdzać czarny scenariusz?

Rośnie liczba ofert niedokończonych domów na sprzedaż
Rośnie liczba ofert niedokończonych domów na sprzedaż123RF/PICSEL

Własny dom z ogródkiem stał się marzeniem większości Polaków, gdy okazało się, że w wielu przypadkach taniej było wybudować dom na obrzeżach miasta niż kupić mieszkanie w centrum. Efektem ubocznym takich decyzji była również pandemia. Lockdown i obostrzenia dawały się we znaki, wiele osób mogło też pracować spoza biura.

"Sprzedam dom w stanie surowym"

Jak informował w kwietniu 2021 roku portal Domiporta.pl, chociaż ceny budowy rosły, w 2020 roku wydano prawie połowę więcej pozwoleń na budowę.

W tym roku sytuacja się zmieniła. W sieci coraz częściej można trafić na ogłoszenia typu: "Sprzedam dom w stanie surowym" czy "Sprzedam dom w budowie z działką". Lawinowo rośnie oferta niedokończonych domów na sprzedaż, ponieważ sporo osób rezygnuje z budowy. Powodów jest wiele - zmiana życiowych planów, pogorszenie sytuacji materialnej czy sytuacja na rynku budowlanym.

Polaków nie stać na dokończenie budowy domu

W górę poszybowały ceny materiałów budowlanych. Grupa PSB Handel S.A. informuje, że ceny w marcu 2022 r. w stosunku do marca 2021 r. wzrosły średnio o prawie 30 proc.

Wzrosty odnotowano we wszystkich 20 grupach towarowych, takich jak m.in. izolacje termiczne (+63 proc.), płyty OSB (+50proc.), sucha zabudowa (+43proc.), dachy, rynny (+37 proc.), ściany, kominy (+37 proc.), otoczenie domu (+35 proc.), izolacje wodochronne (+33 proc).

Ceny od stycznia do marca br. w porównaniu z analogicznym okresem 2021, wzrosły średnio o ponad 20 proc. Z rosnącymi cenami nie radzą sobie również firmy wykonawcze. Dlatego niektóre z nich wstrzymują prace.

Do tego wszystkiego należy dodać wyższe stopy procentowe, które wpływają na koszty rat leasingowych i kredytu.

Niedokończone domy na sprzedaż

Mix tych wszystkich elementów sprawia, że Polacy muszą nieraz podejmować trudne decyzje i rezygnować ze swoich marzeń o domu z ogródkiem. Jak podaje portal Businessinsider.com.pl rośnie też liczba ofert sprzedaży nowych, niewykończonych jeszcze mieszkań. Są one wystawiane nie przez agencje nieruchomości, a przez prywatnych właścicieli.

- Pojawiają się niedokończone domy na sprzedaż. Część ludzi przerosły koszty budowy i rezygnują z kontynuowania inwestycji. Sporo inwestorów przekłada też budowę domów na późniejszy okres. Ceny wykonawstwa i materiałów okazują się za wysokie i przekraczające budżet - napisał na Twitterze Tomasz Narkun, ekspert rynku nieruchomości.

***

Zobacz również: 

Psi influencerzy. Patrolują okolicę i udzielają się na rzecz zdrowiaAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas