Reklama

Reklama

Politycy żyją dłużej. Badania wykryły nietypową zależność

Badacze Uniwersytetu Oksfordzkiego przeanalizowali, jak wygląda długość życia polityków w porównaniu do innych obywateli. Okazuje się, że przedstawiciele tej grupy żyją dłużej od ogółu społeczeństwa średnio o 4,5 roku. We Włoszech ta różnica wynosi aż 7,5 roku.

Naukowcy przeanalizowali dane z 11 wysokorozwiniętych krajów - Australii, Nowej Zelandii, Austrii, Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i USA. Wzięli pod lupę informacje na temat ponad 57 tys. polityków. Dane pochodziły z lat 1945-2014, ale w przypadku niektórych państw, jak Francja, sięgnięto do źródeł z początków XIX w.

Co łączy polityków? Badacze odkryli dziwną zależność

Z artykułu opublikowanego w periodyku "European Journal of Epidemiology" dowiadujemy się, że obecnie średnia długość życia polityków jest większa o 4,5 roku w porównaniu do reszty społeczeństwa. W Szwajcarii ta różnica wynosi około 3 lat, a Wielkiej Brytanii, Holandii i Australi 3,5. Na drugim ekstremum są Włochy (7,5) i Stany Zjednoczone (7). Aż do początku XX w. politycy mieli podobne wskaźniki śmiertelności jak ogół ludności. Później zaczęli mieć coraz większą przewagę w zakresie przetrwania.

Reklama

Badacze przypuszczają, że wyraźnie dłuższa długość życia działaczy partyjnych może być wynikiem tego, że politycy zazwyczaj zarabiają znacznie powyżej średniego poziomu populacji, co może przekładać się na dostęp do opieki zdrowotnej. Inni wytłumaczeniem jest to, że współczesne formy kampanii wyborczych - z użyciem telewizji i mediów społecznościowych, premiują tych kandydatów, którzy wyglądają na zdrowszych.

***
Zobacz również:

Nie potrafiła policzyć owiec przed snem. Diagnoza była zaskakująca

Emilia Clarke zdradza, że jej debiut na deskach Broadwayu był katastrofą
Nie kąp się w fontannie! To może bardzo źle się skończyć

PAP life
Dowiedz się więcej na temat: politycy | długość życia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy