Polki, które zadziwiły świat, Joanna Puchalska
Niezwykłe biografie kobiet, które, spełniając swoje marzenia, zapisały się na kartach historii Polski. „Polki, które zadziwiły świat” Joanny Puchalskiej w księgarniach od 26 października.
W latach dwudziestych dziewiętnastego wieku Maria z Czartoryskich Wirtemberska zaproponowała swojej wiekowej matce spowiedź generalną z całego życia. Staruszka odpowiedziała z uśmiechem: "Radabym bardzo. Ale boję się, że żaden ksiądz mi nie uwierzy, gdybym chciała mu opowiedzieć wszystko".
Anegdota rozpoczynająca opowieść o Izabeli z Flemmingów Czartoryskiej mogłaby dotyczyć każdej z opisanych w książce Joanny Puchalskiej niezwykłych kobiet. Żyły intensywnie, twórczo i pracowicie. Odznaczały się renesansową wprost wszechstronnością. Eleganckie i dzielne, utalentowane i atrakcyjne. Nie tylko potrafiły spełniać swoje marzenia, ale i stawić czoło przeciwnościom losu: w burzliwych czasach to na nich wielokrotnie spoczywał obowiązek zapewnienia rodzinie bytu, wiele z nich przeszło piekło aresztowań i więzień, były kontynuatorkami chlubnych tradycji walki o niepodległość. Życie każdej z nich to gotowy scenariusz dobrego, pełnego niespodziewanych zwrotów akcji serialu historyczno-obyczajowego z wątkami dramatycznymi i miłosnymi.
Trzynaście portretów, trzynaście niezwykłych życiorysów i wiele imponujących dokonań. Wśród opisanych w książce wyjątkowych Polek znalazły się m.in.: Izabela Czartoryska, wielka dama epoki rokoka i oświecenia, która podbiła salony całej Europy, a z jej zamiłowań kolekcjonerskich powstało pierwsze w Polsce muzeum. Regina Pilsztynowa - pierwsza w Polce kobieta oficjalnie utrzymująca się z wykonywania zawodu lekarza; swoją praktykę prowadziła głównie w Stambule. Alicja Dorabialska, fizykochemik, która rozwinęła badania w dziedzinie energetyki przemian jądrowych. Janina Lewandowska - była śpiewaczką, ale poświęciła się swojej drugiej pasji, lotnictwu: została pilotem szybowcowym i jako pierwsza kobieta w Europie skoczyła ze spadochronem z wysokości 5000 metrów. Halina Konopacka, która na Olimpiadzie w Amsterdamie, pierwszej z udziałem kobiet, zdobyła złoty medal w rzucie dyskiem, a oprócz uprawiania sportu także pisała wiersze i malowała obrazy.
Joanna Puchalska, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, tłumaczka literatury anglojęzycznej, autorka książek "Dziedziczki Soplicowa", "Kresowi Sarmaci" , "Bezpieczne ślady".