Polska jest piękna. Szczególnie z lotu ptaka!

Nawet ci, którzy z zapałem przemierzają egzotyczne kraje i odległe kontynenty przyznają, że Polska to piękny kraj, pełen architektonicznych perełek i ciekawostek. Oto fascynujące miejsca w naszym kraju widziane z lotu ptaka. Spójrzcie i odwiedzajcie je podczas wakacyjnych wędrówek!

article cover
123RF/PICSEL

Polska jest piękna. Szczególnie z lotu ptaka!

Sołdek - pierwszy statek pełnomorski, który powstał w polskiej stoczni - Stoczni Gdańskiej. Debiutancki rejs Sołdka odbył się w październiku 1949 roku. W ciągu 31 lat eksploatacji statek zawinął do 60 portów. Dziś jest ozdobą gdańskiej starówki i miejscem, które chętnie zwiedzają turyści.
Zamek w Lublinie. Wybudowany w XII wieku, wielokrotnie rozbudowywany na przestrzeni kolejnych lat. Dzięki dogodnemu położeniu na trasie Kraków-Wilno był chętnie odwiedzany przez królów oraz ich gości. W latach 1831-1954 istniało tu więzienie - najpierw carskie (dla uczestników powstania styczniowego), potem polskie (dla wrogów państwa polskiego), potem hitlerowskie, w końcu więzienie UB. Dziś mieści się tu Muzeum Lubelskie, a kilka kroków od zamku położona jest przepiękna starówka.
Wzgórze wawelskie - położone w centrum Krakowa, majestatycznie unoszące się nad tzw. zakolem Wisły. Pierwsze budowle powstały tu w X wieku, gdy Wawel stał się ważnym ośrodkiem w państwie pierwszych Wiślan. W czasach, gdy Kraków był stolicą Polski, Wawel stanowił główną rezydencję królów.

Zabytek wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, uznany także (razem z okolicznymi dzielnicami) za pomnik historii. Dziś jest to miejsce tłumnych wycieczek, które chętnie odwiedzają wawelskie krużganki, komnaty, katedrę z grobami królów Polski, smoczą jamę oraz ziejący ogniem pomnik smoka.
Radiostacja gliwicka, której najbardziej charakterystycznym elementem jest drewniany maszt nadawczy. Ma on 111 metrów i jest nie tylko najwyższą drewnianą konstrukcją w Europie, ale także najwyższą drewnianą wieżą nadawczą na świecie. Dziś część Muzeum Gliwickiego.
31 sierpnia 1939 roku o godzinie 20:00, żołnierze niemieccy dokonali tu tzw. prowokacji gliwickiej. Udając powstańców śląskich, weszli na teren, nadając wiadomość o treści: "Uwaga, tu Gliwice. Radiostacja znajduje się w polskich rękach…" (przed 1939 rokiem Gliwice znajdowały się w granicach Niemiec). Co prawda radiostacja nie działała i komunikat nie został nadany, ale dla Niemców była to okazja do odwetu i rozpoczęcia działań wojennych.
+9
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas