Polskie arbuzy prawdziwym hitem. Po przekrojeniu absolutne zaskoczenie

Chiny, Turcja i Indie to światowi liderzy pod względem produkcji arbuzów, z czego Państwo Środka odpowiada za ok. 60 proc. globalnej produkcji tych owoców. Nie każdy jednak wie, że Polska również posiada własną odmianę arbuza, którego miąższ zamiast koloru czerwonego, jest żółty. Jak smakuje arbuz Janosik i czy jego uprawa jest trudna?

Miąższ polskiej odmiany arbuza Janosik jest żółtego koloru
Miąższ polskiej odmiany arbuza Janosik jest żółtego koloruGetty Images

Arbuz Janosik - charakterystyka

Janosik to polska odmiana arbuza, który zaliczany jest do wczesnych i doskonale dojrzewa w naszych warunkach atmosferycznych. Arbuz Janosik różni się od "tradycyjnych" arbuzów kolorem miąższu, ponieważ jest on wyraźnie żółty.

Arbuz Janosik posiada cienką, ciemnozieloną skórkę z niewielkimi, ciemniejszymi smugami, natomiast jego miąższ jest bardzo słodki, jędrny, a ponadto zawiera bardzo mało nasion.

Miąższ arbuza Janosik tak jak i inne odmiany tego owocu, zawiera ok. 92 proc. wody i 6 proc. cukru. Pozostałą i niestety niewielką część stanowią witaminy i minerały - witaminę A, witaminę E, witaminy z grupy B, potas, miedź, żelazo, mangan, magnez, cynk i niewielka ilość sodu.

Arbuz Janosik - jak uprawiać

Polska odmiana arbuza Janosik dostosowana do warunków klimatycznych panujących w naszym kraju, dlatego owoc może być uprawiany nawet przez amatorów.

Siew do gruntu powinien odbywać się w ciepłej szklarni lub w tunelu foliowym od końca lutego do końca kwietnia. Po dwa nasiona umieszczamy w osobnych dołkach i jeśli obydwa wzejdą, słabszy arbuz należy usunąć - podpowiadają specjaliści od upraw.

Drugim sposobem siania jest rozsada. Wówczas nasiona siejemy osobno od końca lutego do połowy marca w doniczkach o średnicy 7-8 cm. Należy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej temperatury, która powinna oscylować w granicach 22-24 st. C.

Arbuz Janosik charakteryzuje się dużą soczystością i słodkim smakiem
Arbuz Janosik charakteryzuje się dużą soczystością i słodkim smakiemGetty Images

Następnie na przełomie maja i czerwca rozsadę z czteroma lub pięcioma liśćmi sadzimy w stałym miejscu w gruncie, zachowując przy tym staranność i ostrożność, by nie uszkodzić korzeni. Dzięki temu w sierpniu będziemy mogli cieszyć się dojrzałym owocem.

Zanim jednak do tego dojdzie, pamiętajmy, by Janosikowi zapewnić izolację od podłoża, gdy owoc będzie wielkości jabłka. Izolacja może być w formie słomy lub niewielkiej deski.

Arbuz Janosik musi mieć zapewnione dobrze nasłonecznione stanowisko, co zapewni nam odpowiednie dojrzewanie arbuza. Takie miejsce powinno również być zabezpieczone przed wiatrem.

Gleba do uprawy arbuza Janosik powinna być próchniczna, lekko wilgotna, bogata w składniki pokarmowe, dobrze nagrzewająca się, o pH 5,5-6,0.

Jak uprawiać arbuza Janosika w polskich warunkach?
Jak uprawiać arbuza Janosika w polskich warunkach?123RF/PICSEL

Jak smakuje arbuz Janosik?

Konsumenci cenią Janosika przede wszystkim z uwagi na jego miąższ, który charakteryzuje się bardzo dużą soczystością i słodkim smakiem. Taki arbuz doskonale nadaje się do ugaszenia pragnienia, zwłaszcza w upalne dni, ale z powodzeniem może być wykorzystywany jako dodatek do różnych dań, np. sałatek.

Z uwagi na żółty kolor miąższu arbuz Janosik oryginalnie i estetycznie prezentuje się na talerzu, co również często  jest brane pod uwagę podczas dokonywania jego zakupu.

Zmysłowe smaki: Letnia sałatka z bobem, fetą i arbuzemInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas