Ponad 6 tys. zł dodatkowej emerytury. Kto może skorzystać?

Wszyscy seniorzy, którzy ukończyli 100 lat, mogą otrzymywać dodatkowe pieniądze z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Świadczenie honorowe w związku z osiągnięciem wieku 100 lat wypłacane jest seniorom do końca życia wraz z rentą lub emeryturą. Obecnie w Polsce jest ponad 6 tys. osób, które ukończyły 100 lat.

Kto może liczyć na przyznanie emerytury honorowej?
Kto może liczyć na przyznanie emerytury honorowej?123RF/PICSEL

Czym jest świadczenie honorowe dla stulatków?

Świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat życia, wypłacane jest co miesiąc wraz z emeryturą lub rentą. Wysokość honorowej emerytury zależy obecnie od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu ukończenia 100 lat.

Jak podaje rządowy serwis zielonalinia.gov.pl - kwota bazowa, która jest podstawą wyliczenia emerytury honorowej, stanowi 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne.

Na początku sierpnia br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia, przedłożony przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Projekt zakłada, że emerytura honorowa wyniesie 6246,13 zł brutto miesięcznie i będzie podlegać corocznej waloryzacji.

Nowe przepisy ws. emerytury honorowej mają obowiązywać od 1 stycznia 2025 r.
Nowe przepisy ws. emerytury honorowej mają obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. 123RF/PICSEL

Kto może skorzystać ze świadczenia z tytułu ukończenia 100 lat życia?

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje, że wedle nowych przepisów prawo do świadczenia honorowego przysługiwać będzie osobom posiadającym obywatelstwo polskie, które ukończyły 100 lat życia i które w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc ukończenia 100 lat życia, mają prawo do świadczenia o charakterze emerytalno-rentowym. W tym przypadku świadczenie przyznawane będzie z urzędu.

Z kolei seniorzy, którzy nie posiadają prawa do emerytury lub renty, będą musieli złożyć specjalny wniosek o przyznanie świadczenia.

Emerytura honorowa ma także podlegać corocznej waloryzacji, która odbywać się będzie w marcu, na takich samych zasadach, jak ma to miejsce w przypadku waloryzacji emerytur i rent. W projekcie ustawy założono ujednolicenie wysokości świadczenia honorowego dla wszystkich uprawnionych, co ma być największą zmianą. "Już od 2025 r. nastąpi odwiązanie wysokości świadczenia honorowego od wysokości kwoty bazowej" - informuje  MRPiPS.

Nowe przepisy ws. emerytury honorowej mają obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. Obecnie świadczenie honorowe pobiera ok. 6 tys. osób.

Silversie, można inaczej!
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas