Postaw na kuchnię "eko"
Jeśli twoje dziecko ma skłonność do alergii, do gotowania staraj się używać produktów pochodzących z upraw ekologicznych, działki lub innego bezpiecznego źródła. Spróbuj też w doniczkach na parapecie wyhodować pietruszkę, szczypiorek lub bazylię. Jakość gwarantowana!
Niebezpieczne związki
Alergie pokarmowa i wziewna mogą być ze sobą powiązane. Dlatego jeśli twoje dziecko jest uczulone na pyłki traw i drzew, warto także zachować ostrożność, gotując dla niego posiłki. Oto kilka ważnych informacji na ten temat.
Niektóre owoce i warzywa zawierają te same cząsteczki alergenowe (tzw. epitopy), co trawy, chwasty i drzewa. Dlatego u dziecka z alergią wziewną reakcja uczuleniowa może wystąpić także po zjedzeniu niektórych pokarmów. To tzw. alergia krzyżowa. Dlatego gdy na podstawie testów lekarz określi alergeny wziewne uczulające malucha, zapamiętaj grupę produktów, które mogą szkrabowi szkodzić.
Jeśli twój maluch jest uczulony na pyłki brzozy, olchy, leszczyny, ogranicz w jego diecie surowe jabłka, orzechy, ananasy i marchew.
Przy uczuleniu na pyłki bylicy i babki, uważaj między innymi na selera, arbuza, pietruszkę, jabłka i marchew.
Gdy maluch ma alergię na pyłki traw, może źle tolerować jabłka, marchew, pomidory, melony, arbuzy.
Na szczęście u małych dzieci produkty te rzadko wywołują krzyżową reakcję alergiczną. Dlatego zanim całkowicie wykluczysz je z diety malca, ostrożnie podawaj je dziecku, obserwując, jak reaguje. W razie wątpliwości poradź się lekarza.