Pożądanie... wczoraj i dziś
Wspólna premiera dwóch audiobooków "Niebezpieczne związki" i "Nielegalne związki".
Pierwsza pozycja to znana powieść epistolarna, którą znamy chociażby z popularnego filmu o tym samym tytule. W wydaniu Biblioteki Akustycznej to nie zwykły audiobook, ale całe słuchowisko na wiele głosów. Z kolei "Nielegalne związki", nawiązujące tytułem do francuskiego klasyka, to współczesna powieść popularnej autorki, Grażyny Plebanek.
Niebezpieczne związki - Choderlos de Laclos
przekład: Tadeusz Boy Żeleński, czyta: zespół lektorów
cena detal: 29,90 PLN
Najprzebieglejszy mężczyzna nie dorówna w fałszu najszczerszej kobiecie. "Niebezpieczne związki" narreszcie doczekały się wyjątkowego słuchowiska. Któż nie zna tej drapieżnej, przewrotnej, okrutnej ale i zabawnej powieści o intrygach francuskich wyższych sfer XVIII wieku. Zbrodnia i zdrada to tylko przyczynek do błahej, frywolnej opowieści o tym, w co grają ludzie, a całość ubrana jest w listowny wielogłos uczestników zdarzeń. Pozornie niewinna zabawa naprawdę jest niebezpieczna. To historia nieprawdopodobnej obłudy, podłości, zdrady i bezwzględności. A wszystko w wyższych sferach, w rękawiczkach, koronkach, wśród złoceń i porcelany.
Trudno byłoby nie pokusić się o wyjątkowe wydanie audiobooka. "Niebezpieczne związki" to słuchowisko, w którym biorą udział znane z wcześniejszych audiobookow Biblioteki Akustycznej głosy.
Choderlos de Laclos - (ur. 18 października 1741 w Amiens, zm. 5 września 1803 w Taranto) - francuski urzędnik, generał i pisarz, najlepiej znany jako autor powieści epistolarnej pt. Niebezpieczne związki (Les liaisons dangereuses).
czyta: Olga Miłaszewska, cena detal: 29,90 PLN
Miłość i zdrada z punktu widzenia mężczyzny. Opowieść o uczuciu, które nie ma prawa istnieć, a zarazem analiza struktur społecznych ograniczających wolność człowieka, wikłających go w role, których nie jest w stanie wypełnić. Bruksela. Miasto władzy, wielkiej polityki i układów, miasto gdzie krzyżują się drogi wszystkich narodów kontynentu. Ona - Megi. Polska prawniczka, robiąca karierę w Komisji Europejskiej. Piękna, inteligentna kobieta, za którą mężczyźni oglądają się na ulicy, matka dwójki wspaniałych dzieci. On - Jonathan. Mąż, pisarz. Zajmuje się domem. Męski odpowiednik Anny Kareniny, rozdarty między miłością do rodziny a gwałtowną namiętnością do innej kobiety. Ta druga - Andrea. Narzeczona szefa Megi. Ambitna dziennikarka telewizyjna. Piękna, zmysłowa, uwodzicielska. Spotyka się z Jonathanem w kościołach, do których w świeckiej Brukseli nikt nie chodzi. Plebanek opowiada o zmaganiu z wymykającym się spod kontroli uczuciem, wyrzutach sumienia, lęku przed ranieniem bliskich. Bez pruderii pisze o seksie, otwarcie stawia pytania o miłość, pożądanie i wierność.
Grażyna Plebanek - zadebiutowała powieścią Pudełko ze szpilkami (2002; wyd. III W.A.B. 2010), nagrodzoną w konkursie literackim wydawnictwa Zysk i S-ka. Oprócz Dziewczyn z Portofino (W.A.B. 2005), które przyniosły jej rozgłos, wydała też Przystupę (W.A.B. 2007) i bestsellerowe Nielegalne związki (W.A.B. 2010). Absolwentka polonistyki, pracowała jako dziennikarka dla Agencji Reutera i "Gazety Wyborczej". Felietonistka "Polityki", publikuje też w "Wysokich Obcasach", "Lampie", "Newsweeku", "Elle", "Pograniczach", "Bluszczu". W 2000 roku z Warszawy przeniosła się do Sztokholmu, od kilku lat mieszka w Brukseli. Znalazła się w grupie międzynarodowych artystów, których portrety będzie można oglądać na wystawie w Brukseli przez kolejne dziesięć lat.