Praca na odległość
Telepraca daje szansę na aktywność zawodową osobom, które nie mogą lub nie chcą podjąć zatrudnienia poza domem. Teraz, dzięki zmianom w przepisach, telepracownik będzie bardziej uprzywilejowany niż dotychczas.
Co daje telepraca? Nie pozwala na to, aby osoba, która nie może opuścić mieszkania na całe 8 godzin, pozostała na marginesie rynku pracy. Firmy, które zatrudniają telepracowników, to doskonałe rozwiązanie dla kobiet wychowujących dziecko czy pracowników z małych miejscowości w których zwykle jest większe bezrobocie, ponieważ eliminuje problem dalekiego dojazdu. To również sposób na aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych. Korzyści jest jeszcze więcej: elastyczne godziny wykonywania swoich obowiązków, dostosowane do możliwości pracownika i...mniejsze koszty pracy.
Ustawa, przyjęta przez Sejm, a przygotowana przez rząd, określa sposoby zatrudniania telepracowników, a także ich prawa i obowiązki pracodawcy. Reasumując - zapewnia telepracownikom takie same uprawnienia jak osobom, które spędzają 8 godzin za biurkiem na terenie firmy. Pracownikom daje możliwość wyboru telepracy jako formy zatrudnienia już przy podpisywaniu umowy, albo - w razie potrzeby - zmiany dotychczasowej formy zatrudnienia na telepracę. Na pracodawcę nakłada obowiązek dostarczenia pracownikowi, który zmienił formę zatrudnienia na telepracę potrzebnego sprzętu, pokrycia kosztów serwisu i konserwacji komputera, a oprócz tego - zapewnienia szkoleń podnoszących kwalifikacje i ubezpieczenia. Szef nie może też wypowiedzieć umowy osobie, która nie wyraża zgody na wykonywanie telepracy. Nowe przepisy obowiązują od 16 października.
Joanna Dolna