Prawidłowa dieta dla kota - jak powinna wyglądać?

Żywienie kota wymaga dobrej jakości produktów, jeżeli zależy nam na tym, aby zwierzę pozostało w dobrym zdrowiu. Najlepsza mokra karma powinna składać się jedynie z mięsa i podrobów, a produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego powinny w ogóle nie występować w jej składzie. Dlaczego warto kupować mokrą karmę dla kota? Jakie produkty sprawdzą się dla wybrednych kotów? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wybierając karmę dla kota należy również zwrócić uwagę na jej kaloryczność
Wybierając karmę dla kota należy również zwrócić uwagę na jej kalorycznośćmateriały promocyjne

Prawidłowa kocia dieta - co powinna w sobie mieć, a czego absolutnie nie może?

Jeżeli chcemy przygarnąć do domu kota, musimy mieć świadomość że staniemy się za niego w pełni odpowiedzialni. Aby zwierzę mogło żyć z nami w dobrym zdrowiu, musi mieć dostęp do pełnowartościowego pożywienia, wody oraz odpowiedniej ilości ruchu i rozrywek. Naszym obowiązkiem jest również zadbanie o jego stan zdrowia oraz wizyty u weterynarza.

Ponieważ kot jest zwierzęciem mięsożernym, to właśnie dobrej jakości mięso i podroby powinny stanowić podstawę jego diety. W przeciwieństwie do psów, koty nie są w stanie funkcjonować w oparciu o dietę łączącą mięso i inne produkty, jak warzywa, owoce czy pestki. Spożywanie zbóż również może doprowadzić je do poważnej choroby. W ich jadłospisie musi za to znaleźć się tauryna, która jest bardzo ważnym składnikiem dla zdrowia naszego pupila.

Sucha i mokra karma dla kota - jaką wybrać?

Podstawą żywienia naszego futrzaka będzie karma. Do wyboru mamy wersję mokrą i suchą, chociaż wielu właścicieli decyduje się używanie ich razem. Karmy mokre mają zwykle formę pasztetu, filetów, a także kawałków mięsa lub ryby w sosie, podczas gdy karmy suche to zwykle sprasowane "chrupki". Dobór podstawowego produktu powinien zależeć od wieku i stanu zdrowia kota - przykładowo czworonożni seniorzy mogą nie być w stanie pogryźć suchej karmy.

Mokrą karmę dla kota powinniśmy włączyć do diety zwierzęcia praktycznie w każdym wypadku. Ponieważ czworonogi te czerpią wodę zwykle z pożywienia, jej obecność w podstawowym produkcie mającym wchodzić w skład ich diety jest bardzo ważna. Jeżeli weterynarz nie zalecił nam inaczej, zadbajmy więc o to, aby mokra karma znalazła się w jadłospisie dla naszego pupila.

Pełnowartościowa karma mokra i sucha - jakie składniki musi zawierać?

Zarówno sucha karma, jak i karma mokra dla kota muszą mieć odpowiedni skład oraz ilość makroskładników, aby faktycznie stanowiły dobre źródło odżywcze dla naszego futrzaka. Najlepsze marki mieszczą się w widełkach:

  • 9 - 11% w suchej i 41-51% w mokrej dla białka;
  • 4,5 - 7,5% w suchej i 20-35% w mokrej dla tłuszczów;
  • do 2% dla suchej i do 5% dla mokrej dla węglowodanów.

Dodatkowo w obydwu typach produktów nie może występować zboże ani produkty zbożowe, ponieważ koty nie są w stanie ich trawić, a ich obecność w diecie może prowadzić do biegunek, alergii, a nawet poważniejszych schorzeń. Do karmy mokrej oraz suchej powinna być za to dodana tauryna, fosfor, wapń oraz inne niezbędne dla rozwoju zwierzęcia witaminy i minerały.

Bardzo ważnym elementem w wyborze karmy jest również przedział wiekowy. Produkty dla kociaków, kotów dorosłych czy po różnych zabiegach medycznych będą różniły się swoim składem, co jest istotne z punktu rozwoju zwierzęcia. Zanim więc wybierzemy konkretną markę upewnijmy się, że będzie ona odpowiednia dla naszego zwierzaka pod względem jego wieku i stanu.

Przekąski i smaczki dla kota - jakie wybierać?

Podobnie jak ludzie, zwierzaki również lubią zjeść czasem coś specjalnego. Wszelkiego rodzaju przekąski, smaczki i dodatki do diety możemy stosować nie tylko dla umilenia kotu dnia, ale również jako element treningowy, aby nauczyć zwierzę pożądanych przez nas komend czy zachowań. Podobnie jak w przypadku podstawowego żywienia, także i smakołyki powinny cechować się najwyższą możliwą jakością oraz zawierać odpowiedni bilans składników odżywczych. Jeżeli nasz kot wymaga specjalnego żywienia, warto zapytać weterynarza o to, jakie rzeczy możemy dawać mu w formie dodatku do podstawowej karmy, aby nie wpłynęły one niekorzystnie na stan czworonoga.

Jak kaloryczna powinna być dieta dla kota?

Wybierając karmę dla kota należy również zwrócić uwagę na jej kaloryczność. Podobnie jak w przypadku ludzi, u naszych futrzastych czworonogów zapotrzebowanie na energię również wiąże się z wiekiem oraz aktywnością w ciągu dnia. Najwięcej kalorii potrzebują kociaki, ponieważ ciągły wzrost sprawia, że ich organizm szybko pożytkuje dostarczone z pożywieniem składniki odżywcze. Z wiekiem ilość energii, jakiej potrzebuje zwierzę, spada, stąd dobra karma sucha lub mokra wystarczy nawet w stosunkowo małej objętości w ciągu dnia. Podobnie po sterylizacji zwierzę zwykle staje się mniej aktywne, przez co powinniśmy zmniejszyć ilość mokrej karmy w ich diecie, aby uniknąć problemu nadwagi.

materiały promocyjne
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?