Reklama

Reklama

Prawo jazdy do wymiany. Dotyczy to także dokumentów wydawanych kierowcom do 18 stycznia 2013 r.

Prawo jazdy, podobnie jak większość dokumentów ma swoją datę ważności i po pewnym czasie konieczna jest jego wymiana. Zbagatelizowanie sprawy może nas słono kosztować. Informujemy, kiedy powinno dokonać się wymiany prawa jazdy, gdzie można to zrobić i ile trzeba za nie zapłacić.

  • Za prowadzenie pojazdu bez ważnego prawa jazdy można otrzymać nawet 5000 zł mandatu
  • Bezterminowe prawa jazdy, które były wydawane kierowcom do 18 stycznia 2013 r. niedługo również będą musiały zostać wymienione
  • Wniosek o nowe prawo jazdy można złożyć przez internet lub osobiście w urzędzie
  • Osoby, które zmieniły swoje dane osobowe, mają 30 dni na wymianę dokumentu na nowy

Wymiana prawa jazdy w określonym terminie może uchronić kierowców przed wieloma nieprzyjemnościami. Za jazdę bez aktualnych uprawnień przewidziana jest bowiem kara, wynosząca od 1500 do nawet 5000 zł. Dodatkową grzywnę może w takiej sytuacji orzec również sąd, a jej górna granica to aż... 30 tys. zł. Warto zatem pilnować terminu ważności swojej licencji.

Reklama

Kto musi wymienić prawo jazdy i w jakim terminie?

Przypominamy, że kierowcy, którzy odebrali prawo jazdy po 18 stycznia 2013 r. dostali uprawnienia na czas określony. W przypadku kategorii: B, B1, B+E, A, A1, A2, AM oraz T dokument ten jest ważny 15 lat.

Natomiast osoby posiadające uprawnienia do prowadzenia pojazdów kategorii: C, C1, C1+E, C+E, D, D1, D+E i D1+E muszą wymieniać ten dokument co pięć lat.

Licencje dla kierowców wydawane do 18 stycznia 2013 r. pierwotnie były bezterminowe, jednak w świetle zmienionych przepisów wkrótce i ich posiadacze będą zmuszeni do wymiany.

Czytaj więcej: Koniec z bezterminowym prawem jazdy

Bezterminowe prawa jazdy niebawem również będą wymieniane

Do 18 stycznia 2013 r. prawa jazdy były wydawane kierowcom bezterminowo, jednak w świetle zmieniających się na przestrzeni lat przepisów, niedługo również posiadacze takiej licencji będą musieli wymienić dokument na nowy. W tym przypadku nie będzie konieczności wykonywania powtórnych badań lekarskich. 

Obligatoryjna wymiana bezterminowych praw jazdy została zaplanowana między 2028 r. a 2033 r. Wtedy też nowe dokumenty będą miały maksymalnie 15 lat ważności.

Zobacz także: Kto jest najgorszym kierowcą? To zależy od znaku zodiaku

30 dni na wymianę prawa jazdy. Kogo dotyczy?

Do wyrobienia nowego prawa jazdy są również zobowiązane osoby zmieniające swoje dane osobowe. Zazwyczaj dotyczy to osób, które zmieniają nazwisko po ślubie. Termin wymiany dokumentów w tym przypadku wynosi 30 dni. 

Wniosek o wymianę prawa jazdy - jak go złożyć?

Wniosek o wymianę prawa jazdy można złożyć na dwa sposoby.  Najprościej będzie udać się do urzędu miasta (mieszkańcy miasta na prawach powiatu), urzędu dzielnicy (tylko w przypadku mieszkańców Warszawy) lub starostwa powiatowego (dotyczy wszystkich pozostałych osób).

Można też równie sprawnie złożyć wniosek przez internet - wystarczy wejść na stronę ePUAP.gov.pl.

By wymienić prawo jazdy na nowe, konieczne jest dostarczenie:

  • wypełnionego wniosku o wydanie prawa jazdy (wzór można znaleźć w internecie lub urzędzie),
  • aktualnego zdjęcia o wymiarach 35 mm x 45 mm,
  • dowodu osobistego lub paszportu,
  • orzeczenia lekarskiego (dotyczy tylko terminowych praw jazdy),
  • potwierdzenia wniesienia opłaty za nowy dokument,
  • kserokopii starego prawa jazdy.

Osoby starające się o wymianę licencji online, muszą przypilnować, aby skany poszczególnych dokumentów były wyraźne.

Zobacz też: Kobieta czy mężczyzna? Ustalono kto jest lepszym kierowcą

Jaki jest koszt wymiany prawa jazdy?

Za nowe prawo jazdy będzie trzeba oczywiście zapłacić. Ile kosztuje nowe prawo jazdy?  To wydatek 100 zł i 50 gr, z czego 100 zł jest opłatą komunikacyjną, a 50 gr ewidencyjną. Opłatę za nową licencję można uiścić w kasie urzędu, w którym składamy wniosek bądź przelewem bankowym. Ważne jest, aby mieć potwierdzenie wpłaty — należy je dołączyć do wniosku.

Może się okazać, że wymiana prawa jazdy będzie wymagała też odnowienia badań lekarskich - w niektórych przypadkach tracą one ważność. Koszt ich wykonania to 200 zł.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prawo jazdy | zmiana przepisów

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy