Program 800 plus już nie dla wszystkich? Rząd szykuje zmiany

Oprac.: Łukasz Piątek
Niewykluczone, że jeszcze przed majowymi wyborami prezydenckimi zmienią się przepisy ws. przyznawania 800 plus. Jeden ze scenariuszy zakłada, że świadczenie trafiałoby tylko do tych obcokrajowców, którzy pracują i płacą w Polsce podatki. Na takie rozwiązanie nie zgadza się jednak część koalicjantów w rządzie.

Program 800 plus do zmiany?
W styczniu br. b napisał na platformie X (dawniej Twitter), że: "Propozycja Prezydenta Rafała Trzaskowskiego, aby wypłacać 800+ tylko tym migrantom, również Ukraińcom, którzy rzeczywiście mieszkają, pracują i płacą podatki w naszym kraju, zostanie pilnie rozpatrzona przez rząd. Ja jestem na tak".
Kilka dni wcześniej w Puńsku podczas kampanii prezydenckiej, Rafał Trzaskowski podkreślał, że Polska nie może popełnić błędów, które popełniły inne kraje - Niemcy i Szwecja, wskazując, że "(...) tam po prostu opłacało się przyjeżdżać tylko po socjal". W związku z tym kandydat na prezydenta proponuje, by beneficjentami świadczeń w kraju nad Wisłą byli tylko ci obcokrajowcy, którzy w Polsce pracują i odprowadzają podatki.
Jak dowiedział się "Fakt" - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowuje projekt zmiany ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym w ich państwie. "Będzie obejmował również zmiany w dostępie do świadczenia 800 plus przez obcokrajowców" - wynika z korespondencji przesłanej przez MSWiA do "Faktu". Dziennik ustalił również, że w kwietniu br. projekt zostanie poddany konsultacjom społecznym i analizie między resortami, zatem przed majowymi wyborami na prezydenta.

Napięcia w koalicji ws. 800 plus?
Zmiany w programie 800 plus i zasadach przyznawania tego świadczenia dzielą koalicjantów w rządzie premiera Tuska. Szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk wielokrotnie podkreślała, że 800 plus powinno przysługiwać wszystkim dzieciom mieszkającym w Polsce, bez względu na to, jakiej narodowości są rodzice.
"Fakt" przytacza dane Banku Gospodarstwa Krajowego, z których wynika, że wpływy podatkowe od emigrantów z Ukrainy w 2024 r. wyniosły 15,2 mld zł. Natomiast wypłata 800 plus dla ukraińskich dzieci pochłonęła z budżetu 2,8 mld zł.